مسرور بارزانی: ایران باید به خشونت و پرتاب موشک متوسل نشود

اقلیم کوردستان می‌خواهد با همه‌ی کشورهای منطقه روابط خوبی داشته باشد

اربیل(کوردستان ۲۴)- نخست‌وزیر می‌گوید، اقلیم کوردستان می‌خواهد با کشورهای همسایه روابط خوبی داشته باشد و بمباران اقلیم کوردستان از سوی کشورهای منطقه توجیه‌ناپذیری است.

مسرور بارزانی، روز پنج‌شنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۱، هنگام شرکت در پنلی در سومین "مجمع سالانه‌ی صلح و امنیت خاورمیانه" در دانشگاه کوردستانی-آمریکایی دهوک، به مسائل گوناگون مربوط به چالش‌های فراروی کابینه نهم پرداخت.

نخست وزر در بخشی از سخنان خود، ضمن اشاره به موانع پیش روی کابینه‌ی نهم گفت: این موانع نه تنها نتوانست جلوی فعالیت دولت را بگیرد، بلکه به فرصت خوبی برای انجام اصلاحات تبدیل شد. بارزانی تصریح کرد که اصلاحات کار آسانی نیست و روندی مستمر است و در این راستا از صبر و شکیبایی شهروندان اقلیم کوردستان و نقش بخش خصوصی در این زمینه قدردانی کرد.

رئیس کابینه‌ی نهم دولت اقلیم کوردستان در خصوص روابط اقلیم کوردستان با کشورهای همسایه گفت: "سیاست دولت اقلیم کوردستان بسیار روشن است که ما می‌خواهیم با همه‌ی کشورهای همسایه بر اساس منافع مشترک روابط خوبی داشته باشیم. وی در ادامه‌ی این بخش از سخنان خود تصریح کرد که: برای بمباران اقلیم کوردستان از سوی کشورهای همسایه هیچ توجیهی وجود ندارد و این نقض حاکمیت عراق است. بارزانی در  خصوص حملات موشکی ایران به چندین منطقه از اقلیم کوردستان در روزهای اخیر گفت: ایران باید مسائل را از طریق گفتگو حل کند و به خشونت و پرتاب موشک متوسل نشود.

نخست وزیر در ادامه‌ی این موضوع گفت که "ما تغییرات منطقه و تنش‌های داخلی ایران را درک می‌کنیم، اما نباید این تنش‌ها به کشورهای همسایه منتقل شود و مشکلات را باید از طریق گفتگو حل کرد.

بارزانی همچنین گفت که همه‌ی شرکا و کشورهای دوست، این حملات را محکوم نموده و از ما برای حفظ ثبات در منطقه حمایت کرده و از ما خواسته‌اند که مسائل خود را از طریق گفتگو حل کنیم.

نخست وزیر در بخش دیگری از این سخنان به‌طور جداگانه به موضوع "رژآوا"ی کوردستان، (کوردستان سوریه) پرداخت و گفت: هیچ تضمین و توافق سیاسی‌ای برای آینده وجود ندارد. حتی نگرش مثبتی از سوی دمشق برای یافتن راه حل مناسب در خصوص موضوع غرب کوردستان وجود ندارد.

وی همچنین مداخله‌ی نیروهای خارجی را عامل پیچیدگی‌های منطقه دانست و گفت لازم است طرف‌های منطقه هماهنگی و همکاری داشته باشند و پروژه‌های خود را برای پیشرفت ارائه دهند و از سوی اقلیم کوردستان برای هرگونه هماهنگی اعلام  آمادگی کرد.

مسرور بارزانی در بخشهایی دیگری از این سخنان به تلاش دولت برای ارائه‌ی خدمات بیشتر به شهروندان، عواقب تغییرات آب‌وهوا، ایجاد تنوع در مورد درآمد منابع ملی، تداوم تهدیدهای تروریسم، پرونده‌ی نفت و گاز اقلیم کوردستان، ایجاد فرصت‌های شغلی برای شهروندان، مشارکت زنان در تصمیم‌گیری‌ها و مسائل سیاسی و ادارەی بخش‌های مختلف دولت، موضوع حمایت و پشتیبانی اقلیم کوردستان از ایزدی‌ها پرداخت.

/ا.م