نماینده‌ی مهاباد در مجلس ایران: طبق آمار غیررسمی ۱۰۵ نفر در اعتراضات کوردستان کشته‌شداند

رئیس کمیسیون شوراهای مجلس ایران نماینده‌ی مهاباد را به "دمیدن در آتش فتنه و اغتشاشات" متهم کرد
جلال محمود زاده نماینده‌ی مهاباد در مجلس ایران
جلال محمود زاده نماینده‌ی مهاباد در مجلس ایران

اربیل (کوردستان ۲۴)- وب‌سایت خانه‌ی ملت، وابسته به مجلس شورای اسلامی ایران روز یکشنبه ٦ آذر ۱۴۰۱ نوشت: جلال محمود زاده، نماینده‌ی مهاباد در نشست علنی صبح امروز مجلس در تذکری خطاب به رئیس‌جمهور و وزیر کشور گفت: در اعتراض مردمی یک ماه گذشته متأسفانه تاکنون ۱۳ نفر و بر اساس آمارهای غیررسمی ۱۰۵ نفر کشته شده‌اند.

نماینده‌ی مهاباد خطاب به وزیر کشور ایران گفت:  آقای وحیدی؛ شخص جنابعالی به‌عنوان وزیر کشور و رئیس شورای امنیت کشور باید جوابگوی این وضعیت باشید و برای چندمین بار درخواست داریم کسانی را که به مردم تیر جنگی شلیک کرده‌اند را شناسایی و به دادگاه معرفی کنید، اما متأسفانه به‌جای پیگیری حق‌وحقوق مردم، دستگاه قضایی با کمال تعجب از منِ نماینده‌ی مردم که پیگیر این موضوع هستم، شکایت کرده است.

محمودزاده افزود: همچنین لشکرکشی و امنیتی کردن فضای شهرهای کوردستان ازجمله مهاباد، دستگیری‌های بدون دلیل شهروندان، هجوم شبانه به منازل و تخریب لوازم و خودروهای مردم و نوشتن شعار بر روی دیوار داخل منازل ساختمان‌های مسکونی و ایجاد رعب و وحشت و همچنین استقرار ایست بازرسی‌های متعدد در ورودی شهرهای کوردستان و بازرسی کردن وسایل شخصی مردم همانند اوایل انقلاب به چه دلیل است؟

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران نماینده‌ی مهاباد در ادامه‌ی تذکر خود گفت: چرا به فشارها و امنیتی نمودن فضای شهرهای کوردستان پایان نمی‌دهید؟ از طرفی در چند روز گذشته به دلیل برخورد خشن با معترضان در سطح کشور و مناطق کردنشین ازجمله شهرستان مهاباد، کشتن کولبران و سوخت بران از وزیر کشور در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، چندین سؤال طرح کردم، اما رئیس این کمیسیون می‌گوید سؤال شمارا فعلاً به صحن مجلس نمی‌فرستم! وقتی اعتراض می‌کنم، می‌گوید از من به رئیس مجلس شکایت کن! یعنی برای سؤال ملی و قانونی خود باید از سردار جوکار به سردار قالیباف شکایت کنم؟

محمود زاده در ادامه‌ی این سخنان گفته است: در کجای آیین‌نامه آمده است که رئیس کمیسیون سؤال ملی یک نماینده مجلس را علی‌رغم قانع نشدن، نگه دارد؟

در واکنش به این سخنان، محمد صالح جوکار رئیس کمیسیون شوراهای مجلس در واکنش به تذکر محمود زاده، وی را به دمیدن در آتش فتنه و اغتشاشات متهم کرد و گفت: «باید پاسخ به مردم داد؛ اینکه در آتش اغتشاشات و خشونت و فتنه بدمیم، به نفع کشور و ملت نیست؛ مردم انتظار دارند نمایندگان مشکلات را حل کنند؛ نه اینکه به رسانه‌های بیگانه‌ی سعودی، انگلیس، منافقین و... خوراک داده شود.»

جلال محمود زاده روز چهارشنبه، دوم آذر، ضمن انتشار عکس شکایت دادستان عمومی و انقلاب از وی، از احضار چندباره‌ی خود در روزهای گذشته خبر داد.

در متن این  شکایت جلال محمود زاده به «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» متهم شده است.

در این شکایت آمده است که اقدامات نماینده‌ی مهاباد موجب ایجاد این تصور شده که «جنایتی در مورد مهسا امینی رخ داده و مسئولان اهتمامی برای شفاف‌سازی موضوع ندارند» و همین اقدامات «تأثیر مستقیمی در جریحه‌دار شدن احساسات عمومی و گسترش دامنه‌ی تجمعات غیرقانونی» داشته است.

/ا.م