اولین زندانی دستگیر شده در اعتراضات ایران اعدام شد + ویدیو

"به اتهام محاربه با خدا"
kurdistan24.net

اربیل (کوردستان٢٤) – حکم اعدام یک زندانی که در جریان اعترضات ایران، دستگیر شده بود، اجرا شد.

قوه قضائیه ایران، امروز پنجشنبه، اعلام کرد؛ حکم اعدام یک زندانی را که در جریان اعتراضات جاری آن کشور "مرتکب جرم شده است"، اجرا کرده‌اند.

این اولین اجرای حکم برای معترضانی است که به تازگی در جریان اعتراضات، به مجازات اعدام محکوم شده‌اند.

دادگاه‌‌های ایران برای شمار دیگری از معترضان نیز حکم اعدام صادر کرده‌ و دلیل آن را "ارتکاب به جرم" در جریان اعتراضات اعلام کرده‌اند، اعتراضاتی که ابتدا در واکنش به جانباختن ژینا امینی، دختر ٢٢ ساله کورد در جریان بازداشت وی از سوی گشت ارشاد ایران آغاز شد و اکنون به یکی از جدی‌ترین چالش‌ها برای جمهوری اسلامی ایران در دوران حاکمیت خود تبدیل شده است.

فعالان حقوق بشری، از احتمال اجرای زود هنگام حکم سایر معترضانی هشدار داده‌اند که از سوی قوه قضائیه ایران به مجازات مرگ محکوم شده‌اند.

محمود امیری مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران که مرکز آن در اسلو، پایتخت نروژ است، با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی، خواستار واکنش‌های "سریع" بین‌المللی در خصوص اعدام این معترض شده است، او تاکید کرده است که در صورت نشان ندادن واکنش "با اعدام‌های روزانه معترضان مواجه خواهیم شد".

خبر اعدام محسن شکاری، از سوی خبرگزاری میزان، رسانه قوه قضائیه ایران، منتشر شد. شکاری، به "بستن خیابان و حمله با قمه به یکی از نیروهای امنیتی در تهران" متهم بوده است.

خبرگزاری میزان، خاطرنشان کرده که شکاری، در دادگاه انقلاب تهران، مجرم شناخته شده و ویدیوی "اعترافات" او را منتشر کرده است.

همچنین نوشته است که محسن شکاری، در ٢٥ سپتامبر دستگیر شده و در ٢٠ نوامبر به اتهام "محاربه با خدا" به اعدام محکوم شده است.

پس از انقلاب ١٩٧٩، جمهوری اسلامی ایران، بیشتر مخالفان خود را به این اتهام، اعدام کرده است.

به گفته سازمان حقوق بشر ایران، در جریان اعتراضات آن کشور تاکنون دست‌کم ٤٧٥ نفر از سوی نیروهای امنیتی کشته شده‌ و بیش از ١٨ هزار نفر بازداشت شده‌اند.

وزیر امور خارجه ایران، می‌گوید که هیچ کس با شلیک نیروهای امنیتی در ایران کشته نشده است.

برخی از احکام اعدام در ایران، در ملا عام اجرا می‌شوند.

ب.ن