مسیحیان کویسنجق در سایه‌ی خطر حملات موشکی ایران کریسمس را جشن می‌گیرند

ساکنان روستای "هرموته" در همسایگی اردوگاه دمکرات‌ها در پی حملات موشکی ایران خانه‌هایشان را تخلیه کرده بودند

اربیل (کوردستان ۲۴)- مسیحیان روستای "هرموته" در شهر کویه (کویسنجق)  حدود چهل روز پس از تخلیه‌ی این روستا براثر حملات موشکی جمهوری اسلامی به اردوگاهای حزب دمکرات کوردستان ایران، اکنون برای برگزاری مراسم سال نو میلادی به این روستا بازگشته‌اند.

پس از نزدیک به ۴۰ روز تخلیه، مسیحیان روستای هه‌رموته در شهرستان کوی‌سنجق برای سال نو و تولد عیسی مسیح به خانه‌های خود بازگشتند.

مسیحیان هرموته که روستایشان در همسایگی اردوگاه‌های پناهندگان ایرانی وابسته به حزب دمکرات کوردستان واقع شده است، می‌گویند از بیم حملات دوباره‌ی جمهوری اسلام نتوانسته‌اند همچون سال‌های گذشته خود رابرای جشن کریسمس و فرارسیدن سال نو آماده کنند.

"زیا شابیا" کشیش این روستا می‌گوید:" من خودم با مسئولیت خود مردم را به بازگشت به روستا تشویق کرده‌ام. انشاءالله مشکلی روی نخواهد داد. ما به خداوند پناه می‌بریم و دعا می‌کنیم وضعیت بهتر شود. انشاءالله همچون سال‌های گذشته نماز خود را برگزار و از عید استقبال می‌کنیم.:

روستای هرموته در جوار اردوگاه‌های حزب دمکرات کوردستان واقع شده است و مردم  این روستا که اکثریت آنان مسیحی هستند، چندین بار در پی حملات موشکی سپاه پاسداران روستای خود را تخلیە کرده‌اند.

مسلمانان و مسیحیان روستا بااینکه چند روزی است به خانه‌های خود بازگشته‌اند، اما همچنان می‌ترسند که در نیمه‌های شب براثر حملات ایرانیان دوباره وسایل خود را جمع کرده و خانه‌های خود را ترک کنند.

"عمان توما" یکی از ساکنان هرموته می‌گوید زنان و کودکان می‌ترسند. پری روز بار دیگر روستا تخلیە شد. چند خانواری فرار کردند. یک پهپاد ر در آسمان مشاهده کرده بودند. اکنون وضعیت این‌جوری است."

او گفت: "هنوز ترس وجود دارد. ما نمی‌دانیم چه وقت حمله خواهند کرد. ما خانه خانەبدوش، آماده‌ایم. می‌رویم و پس از یک هفته برمی‌گردیم."

/ا.م