ابراهیم رئیسی: به معاندین رحم نمی‌کنیم

"آغوش ملت برای همه کسانی که فریب خورده‌اند باز است"
ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران
ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران

اربیل (کوردستان٢٤) – رئیس‌ جمهور ایران، معترضان به حکومت آن کشور را افراد فریب خورده توصیف کرد و تاکید نمود که به دشمنان‌شان رحم نخواهند کرد.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، امروز سه‌شنبه، در مراسم تشییع جنازه شماری دیگر از سربازان گمنام جنگ هشت ساله ایران و عراق در دهه ١٩٨٠، سخنرانی کرد و با اشاره به اعتراضات جاری آن کشور گفت که "به معاندین رحم نمی‌کنیم".

در ایران بیش از ١٠٠ روز است که اعتراضات مردمی ادامه دارند، اعتراضاتی که با جانباختن ژینا امینی، دختر ٢٢ ساله کورد در هنگام بازداشت وی به اتهام "بدحجابی" از سوی گشت ارشاد، آغاز شد.

دولت ایران، اعتراضات را "شورش" نامیده است و رئیسی در سخنرانی امروز خود، مخالفان نظام جمهوری اسلامی از جمله سازمان مجاهدین خلق و سلطنت طلبان را به راه‌اندازی آن متهم کرد.

او با اشاره به برخی از معترضان گفت:" آغوش ملت برای همه کسانی که فریب خورده‌اند باز است".

پیش از این نیز مقامات جمهوری اسلامی، معترضان را افراد فریب خورده، توصیف کرده‌اند.

رئیس جمهور ایران، تاکید کرد:"اما ما به معاندین رحم نمی‌کنیم".

در ایران بیش از ١٠٠ روز است که اعتراضات مردمی ادامه دارند
در ایران بیش از ١٠٠ روز است که اعتراضات مردمی ادامه دارند

مقامات جمهوری اسلامی، از کشته شدن ٢٠٠ نفر از جمله اعضای نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات خبر داده‌اند، اما سازمان‌های حقوق بشری، آمار کشته شدگان را بیش از ٤٥٠ نفر و آمار بازداشتی‌ها را هزاران نفر اعلام کرده‌اند.

دستگاه قضایی ایران، در اوایل ماه دسامبر، حکم اعدام دو نفر را در ارتباط با اعتراضات، اجرا کرد. همچنین اعلام کرده که ٩ نفر دیگر به اعدام محکوم شده‌اند و در حکم دو نفر از آنها تجدید نظر می‌شود.

از طرفی دیگر کارزارهایی برای حمایت از معترضانی که ممکن است به اعدام محکوم شوند در شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی شده است.

مقامات جمهوری اسلامی، ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای اروپایی را به دامن زدن به اعتراضات جاری متهم کرده‌اند.

رئیس جمهور ایران گفت: آنها با "شایعه پراکنی و به هم ریختن جامعه"، قصد دارند "جامعه اسلامی را از اهداف عالی خود منحرف کنند".

و نیز استدلال کرد که کشورهای خارجی به "اشتباه" فکر می‌کنند که به اهداف خود دست می‌یابند و "محاسبات آنها" را غلط خواند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در دیدار اخیر خود با وزیر امورخارجه ایران، خواستار توقف "سرکوب معترضان از سوی جمهوری اسلامی" شد.

ب.ن