وزیر تحصیلات عالی طالبان: رفتن دختران افغانستانی به دانشگاه «بی‌ناموسی» است

طالبان حدود سه هفته پیش زنان را از دانشگاه‌های افغانستان اخراج کرد
زنان افغانستانی در دانشگاه/ آرشیو
زنان افغانستانی در دانشگاه/ آرشیو

اربیل(کوردستان ۲۴)- حدود سه هفته پس از اعلام فرمان جدید حکومت طالبان منی بر ممنوعیت حضور دختران در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در افغانستان، ندا محمد ندیم، «وزیر تحصیلات عالی» این گروه روز جمعه ۱۶ دی‌ماه، گفت رفتن به دانشگاه برای دختران افغانستانی «بی‌ناموسی» است

ندا محمد ندیم، با انتشار ویدیویی در توییتر نوشت که این گروه اجازه نخواهد داد زنان و دختران افغانستانی از حقوقی که در نظام پیشین افغانستان داشتند در آینده بهره‌مند شوند.

وی در ادامه نوشت که رفتن به دانشگاه، پارک و سالن‌های ورزشی برای زنان و دختران، نمادی از «بی‌عزتی، فساد و بی‌ناموسی» است و افزود که دولت پیشین افغانستان این مسیر را برای آن‌ها هموار کرده بود.

وزیر تحصیلات عالی طالبان در ویدیویی که در ویدیوی که توییتر منتشر کرده است همچنین گفت که اگر وی به زنان و دختران افغانستانی اجازه بدهد در مؤسسات کار کنند، حجاب را رعایت نکنند، به پارک و سالن‌های ورزشی بروند، در آن صورت به «خداوند چه پاسخی» باید بدهد.  

ندا محمد ندیم در این ویدیو نظام جمهوریت (دوران حامد کرزی و اشرف غنی، روسای جمهوری پیشین افغانستان) را یک نظام «فاسق و غلام کفار» توصیف کرد و گفت که بقای نظام طالبان به راضی نگاه‌داشتن «الله» وابسته است.

وی همچنین گفت: «این برداشت شما اشتباه است که بقای نظام را در راضی نگاه‌داشتن کفار می‌بینید. الله را راضی کنید نظام شما بقا پیدا خواهد کرد.»

/ا.م