ایران یک امدادگر بلژیکی را به ٤٠ سال زندان و ٧٤ ضربه شلاق محکوم کرد

"به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت‌های متخاصم"
اولیویه واندکاستیل، امدادگر بلژیکی که در ایران بازداشت و محاکمه شد
اولیویه واندکاستیل، امدادگر بلژیکی که در ایران بازداشت و محاکمه شد

اربیل (کوردستان٢٤) – ایران یک امدادگر بلژیکی را به تحمل ده‌ها سال حبس متهم کرد و بلژیک می‌گوید سفیر ایران را احضار می‌کنند.

به گزارش آسوشیتد پرس، رسانه‌های دولتی ایران از محکوم شدن یک امدادگر بلژیکی در دادگاه آن کشور، به اتهام جاسوسی خبر داده‌اند، که در یک محاکمه غیرعلنی، به حبس طولانی مدت و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

پایگاه خبری قوه قضاییه ایران، اعلام کرده است که دادگاه انقلاب، اولیویه واندکاستیل ٤١ ساله را در مجموع به ٤٠ سال حبس محکوم کرده که بر پایه قانون مجازات اسلامی، ۱۲.۵ سال زندان آن قابل اجرا است.

اتهامات امدادگر بلژیکی، جاسوسی، همکاری با دولت‌های متخاصم، پولشویی و قاچاق ارز، اعلام شده‌اند.

با اینحال قوه قضائیه ایران اعلام کرده که این احکام قابل تجدیدنظر هستند.

طی سال‌های گذشته، تعدادی از شهروندان خارجی‌ و افراد دوتابعیتی در ایران بازداشت و محکوم شده‌اند که اتهامات آنها غالبا جاسوسی و امنیتی بوده است.

گروه‌های حقوق بشری می‌گویند آنها از محاکمه عادلانه محروم بوده‌اند و برخی منتقدان، ایران را متهم می‌کنند که از زندانیان خارجی به عنوان ابزار چانه‌زنی با غرب استفاده می‌کند، چیزی که مقامات ایرانی آن را رد می‌کنند.

محکومیت واندکاستیل به دنبال آن می‌آید که یک دیپلمات ایرانی در سال ٢٠٢١ در بلژیک، به اتهام طراحی بمب‌گذاری خنثی شده علیه یک گروه مخالف ایرانی در فرانسه، به ٢٠ سال زندان محکوم شد.

خانواده واندکاستیل، می‌گویند که او در زندان دست به اعتصاب غذا زده است
خانواده واندکاستیل، می‌گویند که او در زندان دست به اعتصاب غذا زده است

تاکنون ایران جزئیات اتهامات وارد شده به واندکاستیل را منتشر نکرده و مشخص نیست که آیا به اعتراضات جاری آن کشور مربوط هستند یا به حملات مخفیانه به برنامه هسته‌ای مورد مناقشه، که گفته می‌شود از سوی اسرائیل انجام می‌شوند.

پیش از این خانواده واندکاستیل، اعلام کرده‌اند که او ماه‌ها در یکی از زندان‌های ایران بازداشت بوده و دست به اعتصاب غذا زده است، همچنین از دسترسی به وکیل دلخواه خود محروم بوده و از مشکلات جدی سلامت رنج می‌برد.

بلژیک از اتباع خود خواسته که ایران را ترک کنند و هشدار داده است که احتمال دارد با خطر "دستگیری خودسرانه یا محاکمه ناعادلانه" روبرو شوند.

حاجا لحبیب، وزیر امور خارجه بلژیک، در بیانیه‌ای اظهارداشته است که ایران هیچ اطلاعات رسمی در مورد اتهامات اولیویه واندکاستیل یا محاکمه او ارائه نکرده است.

وی تاکید کرده که با توجه به اطلاعات منتشر شده در رسانه‌ها، سفیر ایران در بلژیک را احضار می‌کنند.

وزیر امور خارجه بلژیک، خاطرنشان کرده که کشورش، این "بازداشت خودسرانه" را محکوم می‌کند و هر کار ممکن را برای پایان دادن به آن و بهبود شرایط بازداشت اولیویه واندکاستیل، انجام می دهد.

ب.ن