دولت اقلیم کوردستان: مسرور بارزانی و السودانی بر حل نهایی مشکلات اربیل و بغداد تأکید کردند

در این دیدار موضوعات ماده‌ی ۱۴۰ قانون اساسی، نفت و گاز، بودجه‌ی سال جاری و نیروهای پیشمرگه مورد تبادل‌نظر قرار گرفت

اربیل(کوردستان ۲۴)- دولت اقلیم کوردستان در مورد دیدار روز چهارشنبه ۲۱ دی‌ماه ۱۴۰۱ مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کوردستان و محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق فدرال بیانیه‌ای صادر کرد.

در بیانیه‌ی دولت اقلیم کوردستان آمده است کە بارزانی و السودانی در این دیدار درباره‌ی پیش‌نویس بودجه‌ی عراق و سهم اقلیم کوردستان در آن و موضوعات قانون نفت و گاز، ماده‌ی ۱۴۰ قانون اساسی، حقوق مزایای نیروهای پیشمرگه‌ی کوردستان پاره‌ای از دیگر موضوعات اشتراک‌گذار داشتند.

متن بیانیەی دولت اقلیم کوردستان درباره‌ی دیدار بارزانی از بغداد به این شرح است:

نخست وزیر اقلیم کوردستان با نخست‌وزیر عراق فدرال دیدار کرد.

مسرور بارزانی نخست وزیر عراق روز چهارشنبه ٢١ دی‌ماه١۴٠١، در بغداد با محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق فدارال دیدار کرد.

در این نشست بر اهمیت حل‌وفصل مسائل بین اقلیم کوردستان و دولت فدرال بر طبق قانون اساسی و دستور کار نخست‌وزیر جدید عراق تأکید شد.

نخست‌وزیر با تأکید بر اینکه اگر قصد حل مسائل وجود داشته باشد، راه‌های زیادی برای حل مسائل وجود دارد، گفت: برای حل مسائل باقی‌مانده توافق‌نامه‌ای بین طرفین و طرح  دولت جدید برای حل موضوعات معوقه در دست است.

نخست‌وزیر عراق فدرال نیز تأکید کرد که ما تمایل زیادی به حل مسائل بین اقلیم کوردستان و دولت فدرال در جهت تأمین منافع همه‌ی شهروندان عراقی داریم.

بررسی تهیه‌ی لایحه‌ی بودجه‌ی فدرال برای سال ۲۰۲۳ و جزئیات سهم و حقوق اقلیم کوردستان در این لایحه  موضوع اصلی این نشست بود.

طرفین در این دیدار در خصوص اقدامات انجام شده درباره‌ی پیش‌نویس قانون نفت و گاز فدرال بر اساس توافق طرف‌های تشکیل‌دهنده‌ی دولت و برنامه‌ی کاری نخست‌وزیر عراق فدرال گفتگو کردند.

دو طرف بر لزوم حل مشکلات و حصول راه‌حلی برای بودجه و موضوع نفت و گاز در چارچوب قانون اساسی توافق نظر داشتند.

اهمیت اجرای اصل ۱۴۰ قانون اساسی، تأمین حقوق قانونی نیروهای پیشمرگه‌ی کردستان به‌عنوان بخشی از سیستم دفاعی عراق فدرال و اجرای توافقنامه‌ی شنگال از دیگر موضوعاتی بودند که در این نشست مورد بحث قرار گرفتند.

/ا.م