همکاری ایرلند با فرانسه برای آزادی یک زندانی دوتابعیتی در ایران

"در حین بروز یک اختلاف سیاسی بین پاریس و تهران بازداشت شده است"
برنارد فیلان، تبعه ایرلندی - فرانسوی که در ایران دستگیر شده است
برنارد فیلان، تبعه ایرلندی - فرانسوی که در ایران دستگیر شده است

اربیل (کوردستان٢٤) – وزارت خارجه ایرلند، از همکاری نزدیک با فرانسه، برای آزادی یک تبعه ایرلندی - فرانسوی از زندان ایران، خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه ایرلند، امروز جمعه تایید کرد که مقامات دوبلین برای آزادی برنارد فیلان، تبعه ایرلندی - فرانسوی که در ماه اکتبر در ایران زندانی شد، در حال همکاری نزدیک با فرانسه هستند.

برنارد فیلان، مشاور گردشگری و مقیم پاریس، به اتهامات متعددی از جمله تبلیغ علیه حکومت ایران و عکس‌برداری از مکان‌های امنیتی، در زندان وکیل آباد مشهد، زندانی شده و همه اتهامات را رد کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایرلند، اظهار داشت:" وزارت امور خارجه از پرونده آگاه است و از همان ابتدا با فرانسه هماهنگی نزدیک داشته و کمک‌های کنسولی ارائه کرده است".

وی افزود که درخصوص پرونده، به طور مستقیم با مقامات ایرانی گفتگو کرده‌اند، اما از اظهار نظر درباره جزئیات گفتگو، خودداری کرد.

برنارد فیلان، ٦٤ ساله و در اصل اهل کلونمل از توابع شهرستان تیپراری در جنوب ایرلند است که در پی اعتراضات جاری ایران، در شهر مشهد در هنگام سفر، دستگیر شده است.

برنارد فیلان، در هنگام سفر در شهر مشهد دستگیر شده است
برنارد فیلان، در هنگام سفر در شهر مشهد دستگیر شده است

به گزارش آیرش تایمز ایرلند، برنارد در آغاز سال میلادی، دست به اعتصاب غذا زده است.

خانواده او گفته‌اند که نگران سلامت وی هستند، زیرا از ناراحتی قلبی رنج می‌برد و اطلاع داده‌اند که علاوه بر امتناع از غذا، مصرف داروهای خود را نیز متوقف کرده است.

خواهر او، کارولین ماس فیلان، با اشاره به "شرایط سختی که برادرش در زندان وکیل آباد مجبور به تحمل آن شده است"، تاکید کرده که او در حین بروز یک اختلاف سیاسی بین پاریس و تهران بازداشت شده و "در زمان اشتباه و مکان اشتباه" قرار گرفته است.

برنارد یکی از ده‌ها تبعه غربی است که در ایران زندانی هستند. فعالان حقوق بشر آن‌ها را "گروگان‌های بی‌گناه" توصیف می‌کنند و می‌گویند به دستور سپاه پاسداران برای استفاده به عنوان اهرم فشار علیه قدرت‌های غربی، دستگیر شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه، گزارش داده است که اتباع خارجی یاد شده در پس زمینه مذاکرات احیای توافق هستەای ٢٠١٥، زندانی شده‌اند.

انگلستان، فرانسه و آلمان، سه قدرت اروپایی حاضر در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای هستند که اتباع آنها در ایران زندانی شده‌اند.

اعتراضات جاری ایران باعث تنش بیشتر در روابط تهران و غرب شده است، به طوریکه خطر محدود کردن دامنه دیپلماسی با جمهوری اسلامی را به همراه آورده است.

تقریبا یک سال پیش، دادگاهی در ایران بنجامین بریر، تبعه فرانسوی را به اتهام جاسوسی، به هشت سال زندان محکوم کرد.

مقامات ایران می‌گویند که اتباع خارجی یاد شده بر اساس قوانین داخلی آن کشور زندانی شده‌اند، اما برای مبادله زندانیان نیز اعلام آمادگی کرده است.

ب.ن