السودانی: عراق به حضور نیروهای آمریکا نیاز دارد

"در حال زمینه‌سازی برای دیدار با جو بایدن است"
محمد شیاع السودانی
محمد شیاع السودانی

اربیل (کوردستان٢٤) – محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، در اظهاراتی رسانه‌ای اعلام کرده است که به حضور نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی در عراق نیاز دارند، اما گروه‌های شبه‌نظامی هنوز از این نظر شدیدا با السودانی، مخالف هستند.

میدل ایست آنلاین، گزارشی را با تیتر "السودانی بین خشنود کردن واشنگتن و خشمگین شدن ایران گیر کرده است" منتشر کرده و در آن با اشاره به سخنان السودانی در مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال، نوشته است که مصاحبه بسیاری از مسائل را روشن ساخته و آشکار شده که عراق برای رویارویی با سازمان تروریستی داعش، به حضور نیروهای آمریکا و غرب در آن کشور نیاز دارد و این موضوعی است که باعث خشم ایران، نیروهای سیاسی شیعه، حشد شعبی و شبه‌نظامیان وابسته به ایران شده است.

در گزارش مدل ایست آمده است که سخنان السودانی نشان می‌دهند به نزدیکی با آمریکا گرایش دارد، به طوریکه برخی از خواسته‌های ایران را به طور مستمر رد می‌کند و در حال زمینه‌سازی برای دیدار با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا است و به همین منظور در آینده‌ای نزدیک، یک هیئت بلند پایه عراقی را به واشنگتن می‌فرستد.

پایگاه نظامی عین اسد
پایگاه نظامی عین اسد

از طرفی دیگر جمال الضاری، دبیر کل پروژه ملی عراق، اعلام کرده است که در سفر اخیر برت مک گورک، هماهنگ کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا به عراق، ضمن اینکه مسائلی مهم از جمله پرونده انرژی مورد بررسی قرار گرفته، درباره حضور نیروهای آمریکا در پایگاه‌های نظامی عین اسد و حریر عراق نیز گفتگو شده است.

الضاری، افزوده است که ایالات متحده با توجه به پیامدهای جنگ اوکراین می‌خواهد بخش گاز عراق را به کنترل کامل خود درآورد.

این در حالی‌ست که فالح الخزعلی، نماینده ائتلاف فتح در مجلس نمایندگان عراق، خروج نیروهای آمریکا از عراق را ضروری می‌داند و در اظهاراتی رسانه‌ای، آمریکا و رئیس جمهور سابق آن کشور را به ایجاد اختلافات مذهبی و سیاسی در عراق متهم کرده است.

الخزعلی، تاکید کرده که بایستی تصمیم مجلس نمایندگان عراق مبنی بر اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور اجرایی شود و از دولت جدید عراق خواسته است که مسئولیت انجام آن را به عهده بگیرد.

عراق و آمریکا توافق راهبردی سیاسی، امنیتی و اقتصادی امضا کرده‌اند و در حال حاضر هزار مستشار نظامی آمریکا در چارچوب ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در عراق حضور دارند.

ب.ن