وال استریت جورنال: آمریکا نرخ دلار در برابر دینار عراقی را افزایش داده‌ است

آمریکا درپی مسدود کردن مجرای انتقال دلار از عراق به ایران است

اربیل (کوردستان ۲۴)- روزنامه‌ی آمریکایی وال استریت جورنال به نقل از مقام‌های آمریکایی و عراقی گزارش کرد که آمریکا با هدف کاهش پولشویی و جلوگیری از انتقال غیرقانونی دلار به برخی کشورهای تحت تحریم در خاورمیانه به‌ویژه ایران، محدودیت‌های شدیدتری را برای بانک‌های خصوصی عراق وضع کرده است.

بر اساس گزارش وال استریت جورنال  که روز پنجشنبه ۲۹ دی‌ماه منتشر شد، پس از اعمال این قوانین سخت‌گیرانه، ارزش برابری دینار عراق در برابر دلار آمریکا حدود ۱۰ درصد کاهش یافته و در نتیجه بهای بسیاری از کالاهای مصرفی و مواد غذایی که از خارج وارد می‌شوند، در عراق با افزایشی چشمگیر روبه‌رو شده است.

یک مقام آمریکایی به وال استریت جورنال گفته که هدف این کنترل سختگیرانه پیشگیری از انتقال دلار به ایران و سوریه و سایر مراکز پولشویی در منطقه است.

به گزارش این روزنامه‌ی آمریکایی، از نوامبر گذشته تمامی انتقال‌های الکترونیکی دلار از آمريکا به عراق به شدت کنترل تحت کنترل قرار گرفته و حدود ۸۰ درصد از نقل و انتقالات بانکی که ممکن بود در گذشته به بیش از ۲۵۰ میلیون دلار در برخی روزها برسد، مسدود شده‌اند.

براساس اظهارات مقام‌های آمریکایی و عراقی، "فقط مواردی از انتقال دلار مسدود می‌شوند که اطلاعات کافی در مورد مقصد حواله و سایر اطلاعات ضروری را ارائه ندهند".

/ا.م