نخست‌وزیر عراق فدرال در گفتگو با فرانس۲۴: کابینه‌ی من یک کابینه‌ی توافقی است

عراق به میانجیگری ایران و عربستان ادامه خواهد داد
محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق فدرال
محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق فدرال

اربیل (کوردستان ۲۴)- نخست‌وزیر عراق فدرال در گفتگو با فرانس۲۴ گفت که دولت وی برآمده از توافق طرف‌های تشکیل‌دهنده‌ی دولت است و برای حل اختلافات اقلیم کوردستان و دولت فدرال تلاش خواهد کرد.

بر اساس بیانیه‌ی رسمی دفتر نخست‌وزیر عراق، «محمد شیاع السودانی» در حاشیه‌ی سفر خود به فرانسه با شبکه‌ی "فرانس ۲۴" گفت که سفرش به فرانسه جهشی بزرگ در روابط دو کشور است که با امضای توافق‌نامه‌ای با حدود ۵۰ ماده در ابعاد مختلف امنیتی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی ابعاد راهبردی پیدا کرده است.

السودانی گفت که عراق به نیروهای رزمی خارجی نیاز ندارد، بلکه به همکاری با ائتلاف بین‌المللی به فرماندهی امریکا یا با کشورهای خارج از ائتلاف بین‌المللی در عرصه‌ی مبارزه با تروریسم و تضمین امنیت و ثبات نیازمند است.

وی افزود که حضور نیروهای ائتلاف به خواست دولت سابق عراق بوده و تابع مذاکراتی فنی بر اساس توافقات سیاسی است که دستگاه‌های امنیتی رسمی عراق درباره‌ی ابقای مستشاران نظامی و تعیین تعداد و محل حضورشان و نیز آموزش و تبادل اطلاعات تصمیم می‌گیرند.

نخست وزیر عراق تأکید کرد که این کشور خواستار نوع تازه‌ای از روابط با ائتلاف بین‌المللی بر اساس همکاری و تبادل اطلاعات و اقدام مشترک با تضمین حاکمیت عراق بر خاک و آب و آسمان خود است و افزود که شورای امنیت ملی عراق در حال بازبینی توافقات برای تعیین چارچوب روابط بر اساس این اصول است.

وی افزود که از نخستین روز فعالیت دولتش به تلاش برای نزدیک کردن ایران به عربستان  و دیگر کشورهای عربی برای کاهش تنش و تأمین امنیت توجه داشته است و تأکید کرد که این کشورها این تلاش را تأیید کرده‌اند و این تکاپوها ادامه دارد.

وی هرگونه حمله به خاک عراق را غیرقابل‌قبول و محکوم دانست و گفت که عراق دراین‌باره مواضع رسمی گرفته و حتی به شورای امنیت و سازمان ملل شکایت کرده است.

نخست‌وزیر عراق گفت‌وگو را بهترین راه تماس با ایران و ترکیه دانست و گفت که اخیراً عراق اقداماتی برای افزایش حضور نیروهایش جهت جلوگیری از تردد گروه‌های مسلحی که علیه ایران و ترکیه اقدام می‌کنند انجام داده است.

السودانی درباره‌ی افزایش قیمت دلار نیز گفت که دولت تصمیمات مهمی برای اجرای اصلاحات اقتصادی گرفته تا نظام مالی و بانکی را که شاهد دادوستدهای نادرست در عرصه خریدوفروش دلار بوده در سال‌های گذشته بوده است، پایان دهد.

او افزود که این سؤال مطرح است که استانداردهایی که در حال حاضر و آن‌هم تنها ۳ ماه بعد از بر سر کار آمدن دولت در حال اجراست چرا در سال‌های گذشته که روزانه ۳۰۰ میلیون دلار در تجارت‌های نامشروع و در قالب قاچاق و پول‌شویی مبادله می‌شد اجرا نشده است.

السودانی گفت که به‌زودی هیئتی به ریاست وزیر امور خارجه عراق به واشنگتن سفر خواهد کرد که یکی از مهم‌ترین مسائل آن مذاکره با بانک فدرال امریکا درباره پیامدهای اجرای این استانداردهاست.

السودانی درباره‌ی روابط دولت اقلیم کوردستان و دولت فدرال گفت: کابینه‌ی جدید عراق بر اساس توافق سیاسی و دارای دستور کار مصوب است که نقشه راهی برای حل همه‌ی مسائل بین اقلیم و بغداد است.

السودانی توضیح داد که قانون بودجه در حل بخش بزرگی از موضوع اعطای امتیازات مالی به اقلیم کوردستان بر طبق قانون اساسی نقش خواهد داشت.

وی گفت که آنها سپس با تصویب قانون نفت و گاز که روابط بین دولت فدرال و دولت اقلیم کوردستان و استان‌های تولیدکننده‌ی نفت را تنظیم می‌کند، گام مهم‌تری برداشته خواهد شد.

نخست‌وزیر عراق گفت که "کابینه‌ی من نتیجه یک توافق سیاسی است و من مسئولیت قانونی و اخلاقی برای خدمت به همه‌ی شهروندان عراقی، چه در کوردستان و چه در انبار و بصره را بر عهده دارم.

 

/ا.م