توافقات پارت دموکرات کوردستان با دو حزب دیگر درباره انتخابات پارلمانی

"توافق نظر در مورد برگزاری انتخابات در سال میلادی جاری"
دیدارهای پارت دموکرات کوردستان و اتحاد اسلامی و جماعت دادگری کوردستان درباره انتخابات آینده اقلیم
دیدارهای پارت دموکرات کوردستان و اتحاد اسلامی و جماعت دادگری کوردستان درباره انتخابات آینده اقلیم

اربیل (کوردستان٢٤) – هیئت نمایندگی پارت دموکرات کوردستان، درباره برگزاری انتخابات پارلمانی کوردستان در سال میلادی جاری، با دو حزب به توافق رسید.

گزارشگر کوردستان٢٤ از اربیل گزارش داد که امروز سه‌شنبه هیئت نمایندگی پارت دموکرات کوردستان، در دیدار‌های جداگانه با مقامات احزاب اتحاد اسلامی و جماعت دادگری کوردستان، موضوع‌های مربوط به انتخابات پارلمانی اقلیم را بررسی کرده‌اند.

بر پایه گزارش، در این دیدارها که در اربیل، پایتخت اقلیم انجام شده‌اند، طرفین در مورد برگزاری انتخابات در سال جاری توافق نظر داشته‌اند.

همچنین در مورد فعال‌سازی کمیسیون عالی انتخابات و همه‌پرسی که مهلت قانونی فعالیت آن به پایان رسیده، توافق کرده‌اند که با ترکیب فعلی به کار خود ادامه دهد و ایجاد تغییرات در ترکیب آن را به دور ششم پارلمان کوردستان، محول کنند.

در مورد فهرست رای‌دهندگان نیز توافق شده که به فهرست مورد استفاده در کمیسیون عالی انتخابات عراق تکیه شود.

تعیین دایره انتخابی اقلیت‌ها، از دیگر‌های موضوع‌های مورد بررسی در این دیدارها بوده که پارت دموکرات تاکید داشته است تصمیم‌گیری درباره آن به خود اقلیت‌ها واگذار شود.

اما نیروهای دیگر معتقدند که فرآیند رای‌گیری اقلیت‌ها در دایره‌های انتخابی استان‌ها انجام شود و فهرست رای‌دهندگان آنها نیز جداگانه باشد تا فقط به نمایندگان خود رای بدهند.

دیدار‌های هیئت نمایندگی پارت دموکرات کوردستان ادامه خواهند داشت و قرار است که فردا چهارشنبه، با احزاب شیوعی، سوسیال دموکرات، زحمتکشان و رنجدران کوردستان، دیدار داشته باشند.

دیدار با اتحادیه میهنی کوردستان نیز شنبه آینده انجام خواهد شد.

ب.ن