هیئت دولت اقلیم کوردستان به ریاست مسرور بارزانی بر ادامه‌ی مذاکرات با دولت فدرال تأکید کرد

نخست‌وزیر اقلیم کوردستان اقدام اخیر دادگاه فدرال عراق را در جهت تضعیف روابط اربیل و بغداد توصیف کرد

اربیل(کوردستان ۲۴)- هیئت دولت اقلیم کوردستان با انتشار بیانیه‌ای موضوعات مطرح‌شده در نشست هفتگی هیئت دولت اقلیم کوردستان را در اختیار رسانه‌ها گذاشت. بر اساس این بیانیه، شورای وزیران در نشست امروز به مسائل مربوط به ادامه‌ی مذاکرات اقلیم کوردستان با دولت فدرال، اوراق بهادار و ضمانت‌نامه‌های مربوط به اجرای طرح‌های اجرایی متوقف‌شده پرداخت. 

متن بیانیه‌ی دولت اقلیم کوردستان به این شرح است:

هیئت دولت اقلیم کوردستان روز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱، نشست هفتگی خود را به ریاست نخست‌وزیر مسرور بارزانی برگزار کرد.

نخست‌وزیر در ابتدای این نشست، یاد و خاطره‌ی شهدای اول فوریه (١ شوبات) ۲۰۰۴ را گرامی داشت و گفت: به نمایندگی از هیئت‌وزیران به شهدای خود ادای احترام کرده و همچنین بر تعهد خود برای ادامه‌ی مبارزه با تروریسم و اندیشه و تفکر افراطی‌گرایی تأکید می‌کنیم.

  در بخش اول نشست امروز هیئت دولت، موضوع مذاکرات بین دولت اقلیم کوردستان و دولت فدرال توسط رئیس و اعضای هیئت دولت طرح گردید و تمدید مأموریت هیئت اقلیم کوردستان برای ادامه‌ی مذاکرات با دولت مرکزی به تصویب اعضای هیئت‌وزیران رسید.

نخست‌وزیر بر تمایل اقلیم کوردستان در خصوص حل‌وفصل مسائل به‌صورت ریشه‌ای و بر مبنای قانون اساسی، توافق طرف‌های تشکیل‌دهنده‌ی دولت و دستور کار هیئت دولت عراق و توافقنامه‌ی دولت جدید عراق گفت، آنچه بر عهده‌ی اقلیم کوردستان و هیئت اقلیم کوردستان بود، برای حصول توافق انجام داده‌ایم. بنابراین از دولت فدرال انتظار داریم که به تعهداد خود پایبند باشد. نخست‌وزیر گفت: متأسفانه دادگاه فدرال برای تضعیف هر توافقی که بین دولت فدرال و دولت اقلیم کوردستان حاصل شود، لاش می‌کند و ابراز امیدواری کرد که لایحه بودجه‌ی سال ۲۰۲۳ هرچه زودتر تصویب گردیده و حقوق اساسی اقلیم کوردستان تضمین شود.

موضوع دوم این نشست به بررسی موضوع اوراق مالی در اقلیم کوردستان اختصاص یافت. هیئت دولت در این نشست به وزارتخانه‌ای دارایی و اقتصاد، بازرگانی و صنعت، شهیدان و انفال شدگان و اداره‌ی هماهنگی و نظارت را مأمور کرد تا در آینده‌ای نزدیک گزارشی در این خصوص تهیه و  برای اتخاذ تدابیر لازم به هیئت دولت ارائه شود.

در بخش سوم، نشست امروز هیئت دولت حل مشکل ضمانت‌نامه‌ی بانکی طرح‌های اجرایی متوقف‌شده‌ی دولت اقلیم کوردستان مطرح گردید و در این زمینه گفتگوهای لازم انجام شد و پیشنهاد‌ها و رهنمودهای در این زمینه ارائه و تصویب شد.

/ا.م