پرچمی با قدمت ۱۰۰ سال، به پرزیدنت بارزانی اهدا شد

این پرچم از حدود صد سال پیش توسط خانواده‌ی بدرخان‌ها نگهداری می‌شد

اربیل (کوردستان ۲۴)– پرچم کوردستان که  به مدت ۱۰۰ سال توسط خانواده‌ی بدرخان‌ها نگهداری می‌شد، از سوی یکی از اعضای این خانواده به پرزیدنت مسعود بارزانی اهدا شد.

بانو "سینم بدرخان"، فرزند "جلادت بدرخان"، پرچمی را که خانواده‌اش طی ۱۰۰ سال گذشته از آن نگهداری می‌کردند، به پرزیدنت بارزانی تقدیم کرد.

سینم بدرخان پس از واگذاری این پرچم به پرزیدنت بارزانی، بە خبرنگار کوردستان۲۴ گفت: "نمی‌خواهم این میراث و یادگار، پس از من از بین برود و تنها کسی که می‌تواند از آن محافظت کند، پرزیدنت بارزانی است. به همین خاطر پرچم را به ایشان تقدیم کردم."

سینم خانم علی‌رغم کهولت سن هنوز هم خاطرات و تاریخ مبارزاتی خانواده‌اش را به یاد دارد، این پرچم را همچون تنها خاطره‌ی این خانواده حفظ کرده است.

پرچم کوردستان از "جلادت بدرخان" به فرزندش "امین بدرخان" واگذار شده و  "روشن خانم" مادر "سینم بدرخان" این یادگار گران‌بها را در اختیار وی گذشته است.

خانواده‌ی پرآوازه‌ی بدرخان در اواخر و ابتدای قرن‌های ١٩ و ٢٠ جنبش رهایی‌بخش بخشی از کوردستان را بر عهده داشتند. 

"مقداد مدحت بدرخان"، از خانواده‌ی بدرخان‌ها، اولین شماره‌ی روزنامه‌ی کوردی به نام "کوردستان در ۲۲ آوریل ۱۸۹۸(٢ اردیبهشت ١٢٧٧) در قاهره منتشر کرد. پس‌ازآن جلادت بدرخان انتشار شماره‌های بعدی این روزنامه ادامه داد.

ل.م