عبداللطیف رشید: برای مشکل کم‌آبی و تغییرات آب و هوایی راه‌حل ریشه‌ای‌ بیابیم

"خشکسالی بیشترین تاثیر را بر عراق داشته است"
عبداللطیف رشید، رئیس جمهور عراق و آلینا رومانوفسکی، سفیر آمریکا در عراق
عبداللطیف رشید، رئیس جمهور عراق و آلینا رومانوفسکی، سفیر آمریکا در عراق

اربیل (کوردستان٢٤) – رئیس جمهور عراق، در دیدار با سفیر آمریکا در عراق، خواستار یافتن راه‌حل ریشه‌ای برای کم‌آبی  شد.

سایت ریاست جمهوری عراق، در بیانیه‌ای اعلام کرد که عبداللطیف رشید، رئیس جمهور عراق، امروز یکشنبه در کاخ ریاست جمهوری، از آلینا رومانوفسکی، سفیر آمریکا در عراق استقبال کرده است.

بر پایه بیانیه، رئیس جمهور در این دیدار بر تحکیم روابط فی‌مابین تاکید کرده و توسعه همکاری و هماهنگی‌ها و رایزنی درباره مسائل مورد اهمیت دو کشور را مورد توجه قرار داده است.

همچنین یافتن راه‌حل ریشه‌ای‌ برای مشکل کم‌آبی و تغییرات آب و هوایی در کنفرانس آب نیویورک را امری مهم دانسته "زیرا عراق از جمله کشورهایی است که کم‌آبی و خشکسالی بیشترین تاثیر را بر آن داشته است".

آقای عبداللطیف رشید با اشاره به وجود ثبات در شهرهای عراق، خاطرنشان کرده است که می‌توان سرمایه‌گذاری کرد و وضعیت معیشتی و ارائه خدمات به مردم عراق را بهبود بخشید.

و نیز به شرایط دشوار آوارگان اشاره کرده و از سازمان‌های بین‌المللی خواسته است که برای تضمین بازگشت آنان به زادگاه خود و تامین شرایطی هموار برایشان، بیشتر تلاش کنند.

وی بر اهمیت تثبیت امنیت و آرامش و مبارزه با فساد و تقویت زیرساخت‌ها در راستای فراهم کردن یک زندگی شایسته برای شهروندان تاکید کرده و از حمایت‌‌های آمریکا از عراق در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی قدردانی نموده است.

در بیانیه آمده است که در این دیدار سفیر آمریکا نیز حمایت کشورش از تلاش‌های عراق برای تثبیت امنیت و حاکمیت را مورد تاکید قرار داده و از آقای رئیس جمهور به خاطر تلاش‌هایش برای تقویت روابط بین دو کشور در راستای خدمت به منافع مشترک، قدردانی کرده است.

خانم رومانوفسکی همچنین بر اهمیت مشارکت عراق در کنفرانس آب نیویورک تاکید کرده و ابراز امیدواری کرده است که تصمیمات اتخاذ شده در آن کنفرانس برای حل جدی کم‌آبی در عراق یاری‌رسان باشند.

ب.ن