کانادا در دهمین بسته‌ی تحریمی خود علیه جمهوری اسلامی تعدادی از مقامات امنیتی در کوردستان را تحریم کرد

مقامات امنیتی در استان‌های سنندج و ارومیه به اتهام تجاوز به حقوق بشر تحریم شده‌اند
مراسم چهلم مرگ ژینا امینی در سقز
مراسم چهلم مرگ ژینا امینی در سقز

اربیل (کوردستان ۲۴)- در ادامه‌ی تحریم‌های کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی که پس از اعتراضات سراسری ایرانیان علیه حکومت به دلیل تلاش برای سرکوب این خیزش شدت گرفته است، کانادا تحریم‌های جدیدی را علیه برخی مقام‌های مسئول در نقض حقوق بشر و برخورد با معترضان در شرق کوردستان (کوردستان ایران) وضع کرد.

ملانی جولی، وزیر امور خارجه‌ی کانادا، روز دوشنبه هشتم اسفند از تحریم ۱۲ مقام ارشد جمهوری اسلامی به دلیل «نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر» ازجمله به دلیل کوشش برای سرکوب اعتراضات در استان‌های شرق کوردستان خبر داد.

اسماعیل زارعی کوشا، استاندار استان سنندج، مرتضی میرآقایی، فرمانده‌‌ی ناحیه‌ی مقاومت بسیج سپاه سنندج، رحیم جهانبخش، فرمانده‌ی انتظامی ارومیه و سعید رضا عاملی، دبیر پیشین شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران، ازجمله کسانی هستند که در فهرست جدید تحریم‌های کانادا قرار گرفتند.

بر اساس تحریم‌های جدید، دارایی‌های احتمالی این افراد که به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند، در کانادا مسدود می‌شود و همچنین از ورود به کانادا نیز محروم خواهند شد.

دفتر وزیر امور خارجه‌ی کانادا اضافه کرد که این کشور به همکاری با شرکای بین‌المللی خود برای پاسخ دادن به "رفتار ظالمانه‌ی رژیم ایران با مردمش" ادامه خواهد داد.

کانادا تاکنون در ١٠بسته‌ی جداگانه مقام‌ها و نهادهای جمهوری اسلامی دخیل در سرکوب مردم و همچنین دخیل در ارسال اسلحه به روسیه را تحریم کرده است.

همچنین جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا نیز از اقدام این کشور برای جلوگیری از ورود ۱۰ هزار نفر از اعضای سپاه پاسداران و مقامات ارشد جمهوری اسلامی به این کشور خبر داد.

پس از مرگ ژینا امینی در بازداشتگاه  موقت نیروهای امنیتی ایران در تهران، اعتراضات پنج ماه اخیر ایران از هنگام تشییع‌جنازه‌ی امینی در شهر سقز استان سنندج آغاز و از آنجا به اعتراضات سراسری در این کشور تبدیل شد.

/ا.م