مسرور بارزانی: توافق‌نامه‌ی ۱۱ مارس سند تاریخی پیروزی خواسته‌ها و پیام مسالمت‌آمیز مردم کورد است

توافق‌نامه‌ی۱۱ مارس در سال ۱۹۷۰میلادی میان مرحوم مصطفی بارزانی و دولت وقت عراق امضا شد

اربیل (کوردستان ۲۴)- مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کوردستان با صدور پیامی به مناسبت سالگرد امضای توافق‌نامه‌ی ۱۱ مارس، این توافق‌نامه را دستاورد مهم مردم کوردستان و سندی تاریخی  در مورد دستاوردها و پیام مسالمت‌آمیز مردم کوردستان توصیف کرد.

متن پیام نخست‌وزیر اقلیم کوردستان به این شرح است:

"امروز از توافق‌نامه‌ی ۱۱ مارس یاد می‌کنیم که پنجاه‌وسه سال پیش طی آن دولت عراق به دلیل مقاومت مردم کوردستان در انقلاب کبیر (ایلول) سپتامبر به رهبری مرحوم بارزانی مجبور به امضا و به رسمیت شناختن برخی از خواسته‌های مردم کوردستان شد.

توافق‌نامه‌ی 11 مارس ۱۹۷۰ دستاورد مهم مردم کوردستان و سند تاریخی پیروزی خواسته‌ها و پیام مسالمت‌آمیز مردم کورد است که همواره خواهان حل مسائل از طریق مذاکره و راه‌حل مسالمت‌آمیز بوده است. متأسفانه دولت عراق از وعده و توافق خود با رهبری کوردستان عدول کرد و حملات خود را به کوردستان از سر گرفت و سرانجام به دلیل سیاست تهاجمی رژیم عراق، اقلیم کردستان و به‌طور کلی عراق با جنگ، ویرانی و فاجعه مواجه شدند. اقلیم کوردستان تاکنون از زیان‌های جبران نشده‌ی این جنایات رنج می‌برند.

در این مناسبت، بر موضع خود برای دفاع و حراست از حقوق اساسی و حل‌وفصل مسالمت‌آمیز مسائل بر طبق قانون اساسی تأکید می‌کنیم."

/ا.م