دیدار هماهنگ‌کننده امور بین‌الملل دولت اقلیم کوردستان و رئیس یونیتاد

"بر تقویت همکاری‌ها در راستای جمع‌آوری اسناد جنایات داعش تاکید شد"
دیندار زیباری، هماهنگ کننده امور بین‌الملل دولت اقلیم کوردستان و کریستین ریتسچر، رئیس یونیتاد
دیندار زیباری، هماهنگ کننده امور بین‌الملل دولت اقلیم کوردستان و کریستین ریتسچر، رئیس یونیتاد

اربیل (کوردستان٢٤) – در دیدار هماهنگ کننده امور بین‌الملل دولت اقلیم کوردستان و رئیس یونیتاد، بر تقویت همکاری‌ها در راستای جمع‌آوری اسناد جنایات داعش تاکید شد.

دیندار زیباری، هماهنگ کننده امور بین‌الملل دولت اقلیم کوردستان، امروز یکشنبه از کریستین ریتسچر، مشاور ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس تیم تحقیقاتی سازمان ملل درباره جنایات داعش(یونیتاد)، استقبال کرد.

بر پایه بیانیه‌ای که پس از این نشست منتشر شد، تقویت روابط دوجانبه به ویژه در زمینه‌های ظرفیت‌سازی قضایی، جمع‌آوری و بایگانی اسناد جنایت داعش در یک نظام منسجم و تبادل اطلاعات مربوطه، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

در بیانیه آمده است که آقای زیباری در این دیدار با تاکید بر حمایت مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان از فعالیت‌های یونیتاد، روند بایگانی اسناد را از طریق نهادهای اقلیم کوردستان از جمله شورای قضایی اقلیم تشریح کرده و روند تبادل اطلاعات با یونیتاد را مطلوب دانسته است.

وی همچنین بر اهمیت تبادل اطلاعات و تعمیق تعامل دولت اقلیم و دولت فدرال در این زمینه و تکیه بر نقش مشورتی یونیتاد تاکید کرده است.

ریتسچر نیز اظهار داشته است که برنامه‌هایی برای ادامه ارائه آموزش‌های مربوطه در راستای تعهدات کاری خود دارند و در زمینه ظرفیت‌سازی برای قضات اقلیم کوردستان به ارائه آموزش‌ها ادامه می‌دهند، به طوریکه قضات برای درک بهتر و به کارگیری استانداردها و شیوه‌های بین المللی در تحقیقات، تعقیب و محاکمه عناصر داعش، بهتر عمل کنند.

دو طرف از پارلمان آلمان برای به رسمیت شناختن نسل‌کشی ایزدی‌ها قدردانی کرده‌اند.

همچنین آقای زیباری بر اهمیت اجرای توافقنامه شنگال و پیشبرد بازگشت آوارگان داخلی عراق به زادگاه خود تاکید نموده است.

ب.ن