آن لینده: سوئد باید بسیار سپاسگزار نیروی پیشمرگ کوردستان باشد

"مبارزه با پ‌.ک.‌ک را تشدید کرده‌ایم"
آن لینده، وزیر امور خارجه سابق سوئد
آن لینده، وزیر امور خارجه سابق سوئد

اربیل (کوردستان٢٤) – وزیر امور خارجه سابق سوئد، می‌گوید که کشورش باید "بسیار سپاسگزار" نیروی پیشمرگ کوردستان باشد و تاکید کرد که هیچ دلیلی برای مخالفت ترکیه با عضویت سوئد در ناتو وجود ندارد.

آن لینده، وزیر امور خارجه سابق سوئد که در اکتبر ٢٠٢٢ از مقام خود کناره‌گیری کرد، روز چهارشنبه ١٥ مارس در حاشیه هفتمین مجمع سولی در دانشگاه آمریکایی سلیمانیه، در مصاحبه با کوردستان٢٤ اظهار داشت:"ما مبارزه خود را با تروریسم، از جمله حزب کارگران کوردستان (پ‌.ک.‌ک) تشدید کرده‌ایم، زیرا آن را یک سازمان تروریستی می‌دانیم".

ترکیه از سوئد و فنلاند خواسته است که با افراد وابسته به پ.ک.ک در کشور خود برخورد کنند و در رابطه با آن یادداشت تفاهم سه جانبه امضا کرده‌اند.

پ.ک.ک سال‌هاست که به مبارزه مسلحانه علیه ترکیه ادامه می‌دهد و شمار زیادی از اعضای آن در کشورهای اروپایی از جمله سوئد و فنلاند به عنوان پناهنده سیاسی پذیرفته شده‌اند.

مقامات ترکیه، می‌گویند که سوئد به اندازه کافی برای برآوردن الزامات آن کشور برای عضویت در ناتو تلاش نکرده است. در حالیکه یکی از الزامات، "مبارزه با تروریسم از جمله پ.ک.ک" تعیین شده است.

اما خانم لینده گفت:"ما در اجرای یادداشت سه جانبه بسیار جدی بوده ایم".

سوئد و فنلاند پس از آغاز جنگ اوکراین خواستار عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شدند، امری که به موافقت ترکیه به عنوان یکی از اعضای آن پیمان بسته است.

 

نبرد با داعش پایان نیافته است

وزیر سابق سوئد گفت که مبارزه با گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه (داعش) ادامه دارد و نیروهایی که با این گروه در نبرد هستند باید "بسیار هوشیار" باشند.

وی تاکید کرد:" مبارزه هنوز پایان نیافته است... هنوز گروهایی مانند داعش هستند که می‌خواهند تروریسم را گسترش دهند".

آن لینده با اشاره به نقش نیروی پیشمرگ کوردستان در جنگ داعش، اظهار داشت که سوئد باید برای کمک‌های نیروی پیشمرگ و دیگر نیروهای کورد در شمال شرق سوریه (غرب کوردستان) در مبارزه با داعش، "بسیار سپاسگزار" باشد.

سوئد از سال ٢٠١٤ بخشی از هشتاد و پنج عضو ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا است.

وزیر امور خارجه سابق سوئد، در سال ٢٠٢٢ از اقلیم کوردستان بازدید کرد و با مقامات ارشد اقلیم از جمله مسرور بارزانی، نخست وزیر، دیدار داشت.

ب.ن