استاندار حلبچه در گفتگو با کوردستان۲۴: دولت عراق کارتونی است، نه دولت اقلیم کوردستان

آزاد توفیق: دولت کنونی عراق روزانه بیش از سه میلیون بشکه نفت می‌فروشد و نرخ فقر ۲۵ درصد است
آزاد توفیق، استادار حلبچه
آزاد توفیق، استادار حلبچه

اربیل (کوردستان ۲۴)– استاندار حلبچه در واکنش به انتشار گزارشی در مجله‌ی آمریکایی فارن پالیسی، گفت: باید عراق را به دلیل فساد و عدم شفافیت «کشور کارتونی» نامید نه اقلیم کوردستان.

آزاد توفیق استاندار حلبچه روز شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲، در گفت‌وگو با بخش خبری کوردستان ۲۴ اظهار کرد: آمریکا و کشورهای غربی درحالی‌که اقلیم کوردستان را "کشور کارتونی" می‌نامند، وضعیت سیاسی و امنیتی بسیاری از کشورهای منطقه از وضعت اقلیم کوردستان بدتر است، اما غرب در مورد آن‌ها سکوت اختیار کرده است.

وی گفت: فروش نفت عربستان سعودی در سال گذشته ۳۲۷ میلیارد دلار و نرخ فقر در آن ۲۰ درصد بود. چرا کشورهای نمی‌گویند چرا نرخ فقر در کشور این‌قدر بالاست و چرا درآمد شفاف نیست؟

به گفته‌ی آزاد توفیق، عربستان سعودی کشوری است که «خود را فرزند الگوی ایالات‌متحده و غرب» می‌داند، احزاب سیاسی، دموکراسی، آزادی فردی، برابری جنسیتی و حقوق بشر در این کشور وجود ندارد و تنها دو سال است که زنان در این کشور می‌توانند رانندگی بکنند. چرا کسی در این مورد سخن نمی‌گویند؟

آزاد توفیق  گفت: دولت کنونی عراق روزانه بیش از سه میلیون بشکه نفت می‌فروشد و نرخ فقر ۲۵ درصد است و دو میلیون بیوه در این کشور زندگی می‌کنند و چیزی جز حقوق وجود ندارد. چرا کسی در مورد این کشور صحبت نمی‌کند؟

او گفت: "در عراق مرجعیت سیاسی "حوزه مذهبی" است. من یک شخصیت سیاسی در عراق نمی‌بینم که قدرت و نقشی داشته باشد، اما بدون ریش باشد." در این کشور آزادی فردی و دموکراسی و حقوق بشر وجود ندارد. بااین‌حال چرا مجله‌ی آمریکایی در  مورد وضعیت عراق گزارش تهیه نمی‌کند؟ به نظر من عراق کارتونی است، نه اقلیم کردستان.

/ا.م