جفری پایت: می‌خواهیم صادرات نفت اقلیم کوردستان هر چه سریعتر ازسرگرفته شود

" تعدادی شرکت آمریکایی در بخش انرژی اقلیم کوردستان فعالیت دارند"
جفری پایت، دستیار وزیر امور انرژی آمریکا
جفری پایت، دستیار وزیر امور انرژی آمریکا

اربیل (کوردستان٢٤) – دستیار وزیر امور انرژی ایالات متحده می‌گوید که کشورش خواستار ازسرگیری سریع صادرات نفت اقلیم کوردستان است.

جفری پایت، دستیار وزیر امور انرژی آمریکا، امروز سه‌شنبه درباره حمایت کشورش از توافق اربیل و بغداد برای از سرگیری صادرات نفت اقلیم کوردستان، به گزاشگر کوردستان٢٤ در واشنگتن گفت که تعدادی شرکت آمریکایی در بخش انرژی اقلیم کوردستان فعالیت دارند و خواستار آنند که ازسرگیری صادرات نفت اقلیم هرچه سریعتر انجام شود.

وی تاکید کرد که ازطریق سفارتخانه و کنسولگری‌‌‌های آمریکا در آنکارا، بغداد و اربیل بر اجرای توافق یاد شده نظارت خواهند کرد.

دستیار وزیر امور انرژی آمریکا، خاطرنشان کرد که با شرکای خود در ترکیه برای ازسرگیری صادرات نفت اقلیم کوردستان از طریق بندر جهان آن کشور تلاش خواهند کرد.

روز سه‌شنبه ٤ آوریل با حضور مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان و محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، توافق ازسرگیری صادرات نفت اقلیم کوردستان، در بغداد امضا شد.

بر پایه توافق، نفت اقلیم کوردستان از طریق بندر جهان ترکیه و از سوی شرکت بازاریابی نفت عراق- سومو به فروش می‌رسد و درآمد آن به یک حساب بانکی ویژه که اختیار آن در دست نخست وزیر اقلیم کوردستان خواهد بود، واریز می‌شود.

ب.ن