سخنگوی پنتاگون: موشکی که هفته‌ی گذشته به فرودگاه سلیمانیه شلیک شد، تلفاتی در پی نداشت

موشک شلیک شده به ١٠٠ متری از کاروان اتومبیل‌ها اصابت کرد

اربیل (کوردستان۲۴)- سخنگوی پنتاگون درباره‌ی حمله‌ی موشکی هفته‌ی گذشته به فرودگاه سلیمانیه گفت موشکی که به‌سوی کاروان حامل مظلوم عبدی شلیک شد، به یک‌صد متری این کاروان اصابت کرده است.

پت رایدر، سخنگوی پنتاگون روز پنجشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ گفت که در مورد موشکی که روز جمعه ۱۶ فروردین به سوی مظلوم عبدی در فرودگاه سلیمانیه شلیک شد، تحقیق خواهند کرد.

سخنگوی پنتاگون گفت که آنها از سال ۲۰۱۴ در جنگ با داعش متحد حزب سوریه‌ی دمکراتیک  بوده‌اند و در حادثه‌ی فرودگاه سلیمانیه هیچ تلفاتی نداشته‌اند.

سخنگوی پنتاگون گفت: "در 7 آوریل، کاروانی از اتومبیل‌ها که نیروهای آمریکایی با آن‌ها بودند، در نزدیکی سلیمانیه هدف قرار گرفت. همان‌طور که می‌دانید نیروهای آمریکایی در سوریه و عراق برای کمک به نیروهای محلی در مبارزه با داعش در آنجا حضور دارند." این حمله که در فاصله‌ی ١٠٠ متری کاروان اتومبیل‌ها روی داد، تلفاتی برجای نگذاشت.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که سنتکام در حال حاضر در حال بررسی این حمله است. همان‌طور که گفتم، مأموریت نیروهای ما کمک به این نیروها در مبارزه با داعش است و ما به عراق در مبارزه با داعش کمک خواهیم کرد." ما در سوریه نیروهایی داریم که به حزب سوریه‌ی دمکراتیک  کمک می‌کنند. هدف آنها نابودی کامل داعش است، فرماندهی کل ائتلاف بین‌المللی علیه داعش در عراق است و ازآنجا عملیات خود را انجام می‌دهند.

روز جمعه ۱۶ فروردین ۱۴۰۲ انفجاری در حوالی فرودگاه بین‌المللی سلیمانیە رخ داد که باعث آتش‌سوزی در اطراف فرودگاه شد. پس از این حادثه، نیروهای امنیتی فرودگاه سلیمانی گفتند که یک هواپیمای بدون سرنشین این حمله را انجام داده است.

مرکز مطبوعاتی نیروهای سوریه‌ی دموکراتیک  (هدس) در پی آن حمله  اعلام کرد که این حمله مظلوم عبدی، فرماندهی کل این نیرو را هدف قرار داد که از سوءقصد ترکیه جان سالم به در برد و به مناطق تحت کنترل آنها در سوریه بازگشت.

در همین حال، قاسم الاعرجی روز شنبه ۸ آوریل ۲۰۲۳ به دستور محمد شیاع السودانی، فرمانده‌ی کل نیروهای مسلح عراق، در رأس یک هیئت عالی امنیتی برای بررسی ابعاد این حمله از نزدیک، به سلیمانیه رفت.

/ا.م