کانادا از تالاب‌های عراق حفاظت می‌کند

میلیون‌ها دلار اختصاص داده است
"مرداب‌های بین‌النهرین در عراق در معرض تهدیدات شدید تغییرات آب و هوایی قرار گرفته‌اند"
"مرداب‌های بین‌النهرین در عراق در معرض تهدیدات شدید تغییرات آب و هوایی قرار گرفته‌اند"

اربیل (کوردستان٢٤) – کانادا برای احیای تالاب‌ها و مرداب‌های عراق، طرح جامع بازسازی اجرا می‌کند.

اوایل ماه میلادی جاری، برنامه توسعه سازمان ملل متحد (یو ان دی پی) در عراق و وزارت امور خارجه، تجارت و توسعه کانادا (دی اف ای تی دی)، با هدف حفاظت از تالابهای جنوبی عراق، توافقنامه‌ای امضا کردند.

بر پایه بیانیه (یو ان دی پی)، در این توافق، کانادا متعهد شده است که برای افزایش میزان حفاظت از تنوع زیستی و مردم منطقه در برابر تغییرات آب و هوایی، حدود ٣.٧ میلیون دلار به عراق کمک کند.

این طرح تحت نظارت مرکز احیای مرداب‌ها و تالاب‌ها در وزارت منابع آب عراق، اجرا خواهد شد.

مرداب‌های بین‌النهرین در عراق که در یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده‌اند، در معرض تهدیدات شدید تغییرات آب و هوایی، همچون خشکسالی، افزایش دما، کاهش بارندگی و تبخیر قرار گرفته‌اند.

برای احیای ذخایر بومی ماهی، محل‌های تخم ریزی ماهی ایجاد خواهد شد
برای احیای ذخایر بومی ماهی، محل‌های تخم ریزی ماهی ایجاد خواهد شد

طرح، همچنین شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌ها در راستای کمک به جوامع محلی، به ویژه زنان بومی برای مقاومت در برابر پیامدهای تغییرات آب و هوایی و مقابله با علل ریشه‌ای تخریب تنوع زیستی و حفاظت از حیات وحش است.

علاوه بر این، با بازسازی سیستم‌های بازیافت آب و تجهیز آنها به ایستگاه‌های انرژی خورشیدی و در پیش گرفتن راه‌حل‌های ممکن برای تامین آب آشامیدنی، میزان امنیت آب محلی را افزایش می‌دهد.

همچنین به منظور احیای ذخایر بومی ماهی، محل‌های تخم ریزی ماهی ایجاد خواهد کرد، و مقررات شکار و ماهیگیری پایدار را بهبود می‌بخشد.

پیش از این آو کی لوتسما، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل متحد در عراق، پیشبینی کرده است که در اثر افزایش دمای هوا و کاهش بارش باران، تا سال ٢٠٥٠، میزان آب آشامیدنی در عراق ٢٠ درصد و میزان آب مورد نیاز برای کشاورزی در این کشور ٢٥ درصد کاهش یابند.

ب.ن