ترکیه به‌طور رسمی منافع ایران در کشور آلبانی را حفظ خواهد کرد

در پی انتقال کمپ اشرف سازمان مجاهدین خالق از عراق به آلبانی روابط این کشور با ایران تیره شده است
پرچم‌های آلبانی و ایران
پرچم‌های آلبانی و ایران

اربیل (کوردستان ۲۴)- وزیر خارجه‌ی ایران روز شنبه دوم اردیبهشت در گفت‌وگوی تلفنی با همتای ترکیه‌ای خود از همکاری آنکارا برای ایجاد دفتر حفاظت منافع ایران در آلبانی تقدیر کرده است.

آلبانی ۱۶ شهریور سال گذشته از قطع روابط دیپلماتیک کشورش با ایران خبر داد. آلبانی، آن زمان جمهوری اسلامی را به حملات سایبری علیه زیرساخت‌های این کشور متهم کرد.

به گزارش ایرنا، حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران، در تماس تلفنی با مولود چاووش اوغلو٬ وزیر خارجه‌ی ترکیه، «مراتب موافقت این وزارتخانه با ایجاد دفتر حفاظت منافع ایران در آلبانی را از طریق ترکیه اعلام و از مساعی جمیله ترکیه قدردانی کرد.»

آلبانی در شهریور سال گذشته ایران را متهم کرده بود که در ۱۵ ژوئیه حمله‌ای سایبری علیه نهادهای آلبانیایی را به منظور «فلج کردن خدمات عمومی و هک داده‌ها و ارتباطات الکترونیکی سامانه‌های دولتی» انجام داده است.

قطع روابط دیپلماتیک ایران و آلبانی همچنین کمی پس از آن روی داد که یک گردهمایی سازمان مجاهدین خلق که قرار بود اوایل مرداد سال گذشته در آلبانی برگزار شود به دلیل هشدار دولت این کشور در مورد احتمال وقوع حملات تروریستی لغو شد. حدود سه هزار نفر از اعضا و هواداران این گروه در اردوگاهی به نام «اشرف ۳» واقع در ۳۰ کیلومتری غرب تیرانا، پایتخت آلبانی، زندگی می‌کنند.

کمپت اشرف وابسته به مجاهدین در زمان زمامداری دولت بعث عراق در استان دیاله در ٨٠ کیلومتری مرز ایران قرار داشت در پی سقوط حکومت بعث، این کمپ در سال ٢٠١١ به لیبرتی در نزدیکی بغداد انتقال یافت و عاقبت کشور آلبانی با انتقال اعضای مجاهدین به این کشور موافقت کرد.

/ا.م