کارشناس امور اجتماعی: موج دوم مهاجرت معکوس به اقلیم کوردستان آغاز شده است

"اقلیم کوردستان برای شهروندانی که قصد بازگشت دارند محیط مناسبی است"
دکتر ژیار آقاپوری، مدیر مرکز صلح و امنیت انسانی در دانشگاه آمریکایی در کوردستان
دکتر ژیار آقاپوری، مدیر مرکز صلح و امنیت انسانی در دانشگاه آمریکایی در کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤) – یک کارشناس امور اجتماعی، می‌گوید که موج دوم مهاجرت معکوس به اقلیم کوردستان آغاز شده و اقلیم را برای شهروندانی که قصد بازگشت دارند، محیط مناسبی دانست.

دکتر ژیار آقاپوری، مدیر مرکز صلح و امنیت انسانی در دانشگاه آمریکایی در کوردستان، که در کنفرانس مطالعات کوردی در لندن، موضوع مهاجرت شهروندان کورد از اروپا به اقلیم کوردستان را بررسی کرد، در حاشیه کنفرانس به گزارشگر کوردستان٢٤ گفت:"ما در کنفرانس سعی کردیم که مقامات مسئول را با ابعاد مهاجرت معکوس آشنا کنیم و عوامل آن و مشکلات مربوط به آن را بررسی کنیم".

آقاپور یادآور شد که از سال‌های ٢٠٠٧ تا ٢٠١٤ اقلیم کوردستان شاهد موج اول مهاجرت معکوس به شکل چشمگیری بوده است، اما از سال ٢٠١٤ تا ٢٠١٨ به دلیل جنگ علیه داعش، این موج کاملا متوقف شده و این اواخر موج دوم آغاز شده است.

مدیر مرکز صلح و امنیت انسانی، افزود:" اگرچه اکنون مهاجرت معکوس به اقلیم کوردستان از لحاظ کمیت همچون گذشته نیست، اما ما در حال بررسی عوامل مهاجرت معکوس شهروندان و تشویق آن‌ها به بازگشت به اقلیم کوردستان هستیم، به طوریکه از توانایی و تخصص آنها به عنوان سرمایه اجتماعی در زمینه‌های مختلف، بهرگیری شود".

آقاپور خاطرنشان کرد که اقلیم کوردستان، برای شهروندانی که قصد بازگشت دارند، محیطی مناسب به شمار می‌آید و به تلاش‌ها برای ایجاد فضای مناسبتر در راستای آن، اشاره کرد.

ب.ن