داستانی تهران برای دونالد ترامپ و ٧٢ آمریکایی دیگر حکم جلب صادر کرد

دست داشتن این ٧٣ نفر در قتل قاسم سلیمانی برای ایران محرز شده است
علی صالحی، دادستان تهران
علی صالحی، دادستان تهران

اربیل (کوردستان۲۴)- دادستانی تهران با گذشت بیش از سه‌ سال از حمله‌ی پهپادی آمریکا به قاسم سلیمانی، فرمانده‌ی وقت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، اعلام کرد که برای رئیس‌جمهور و وزیر خارجه‌ی وقت آمریکا و ۷۱ آمریکایی دیگر قرار جلب صادر کرده است.

علی صالحی دادستان تهران، روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ گفت احتمال مداخله ۹ کشور در کشته شدن قاسم سلیمانی مطرح بود، که آمریکا یکی از این دولت‌ها بود.

دادستان تهران گفت:، ۷۳ نفری که دادستانی برای آن‌ها قرار جلب صادر کرده، اتباع آمریکا هستند. ژنرال مکنزی، فرماندهی وقت سنتکام، ستاد مرکزی نیروهای آمریکا در خاورمیانه، نیز در میان افرادی است که دادستانی تهران برای آن‌ها قرار جلب صادر کرده است.

صالحی افزود: مداخله‌ی این عده در حمله به قاسم سلیمانی، از میان ۹۷ شهروند آمریکایی که احتمال دخالت آن‌ها در این سوءقصد مطرح بود، محرز شده است.

قاسم سلیمانی که ۲۰ سال فرمانده‌ی نیروی قدس سپاه بود، در کشاکش تنش‌های  میان آمریکا و ایران در فرودگاه عراق موردحمله قرار گرفت.

قاسم سلیمانی که به دعوت دولت عراق شامگاه سیزدهم دی سال ۱۳۹۸ از سوریه به بغداد پرواز کرده بود، دقایقی پس از فرود در فرودگاه بغداد و درحالی‌که در کنار میزبان خود، ابومهدی المهندس، معاون نیروهای «حشد الشعبی» فرودگاه بغداد را ترک می‌کرد، در حمله‌ی پهپادهای آمریکایی کشته شد.

دونالد ترامپ ماه‌ها پیش از آن حمله، فرمان حمله به قاسم سلیمانی را به سنتکام داده بود.

/ا.م