عفو بین‌الملل: ایران در سال گذشته ۵۷۶ نفر را اعدام کرده است

بیشترین شمار اعدام شدگان سال گذشته در خاورمیانه به ایران تعلق دارد

اربیل (کوردستان ۲۴)– بر اساس گزارش سالانه‌ی عفو بین‌الملل که روز سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ منتشر کرده است، در پی «افزایش شدید» استفاده از مجازات اعدام در شمال آفریقا و خاورمیانه به‌ویژه در ایران، به‌کارگیری از مجازات اعدام در سال ٢٠٢٢ در جهان ۵٣ درصد افزایش یافته است.

به گزارش بنیاد یافته‌های عفوبین‌الملل، در سال گذشته میلادی ٨٨٣ تن در سراسر جهان اعدام شده‌اند که ٩٠ درصد این اعدام‌ها در ایران، عربستان سعودی و مصر انجام شده است. این آمار شامل چین که همه‌ساله «هزاران تن» را اعدام می‌کند، نمی‌شود.

در این گزارش آمده که در سال پیشین میلادی ٢٠ کشور جهان از مجازات اعدام استفاده کرده‌اند که چین، ایران و عربستان به ترتیب با بیشترین تعداد اعدامی‌ها در ٢٠٢٢ در صدر فهرست کشورهایی که بیشترین اعدام را داشته‌اند، قرار گرفته است.

در گزارش عفو بین‌الملل، چین با بیش از هزار مورد اعدام در صدر فهرست کشورهایی که همچنان از مجازات اعدام استفاده می‌کند، قرارگرفته، اما تاکید شده که به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات، آمار دقیقی از شمار اعدامی‌ها در این کشور در دست نیست.

ایران پس از چین بیشترین شمار اعدامی‌ها را در سال ٢٠٢٢ داشته است. آمارهای عفو بین‌الملل نشان می‌دهد که در سال گذشته‌ی میلادی، ۵۷۶ تن در سراسر ایران اعدام شده‌اند که نسبت به سال گذشته میلادی (٣۱۴ اعدام) ٨٣ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

عربستان سعودی با ١٩۶ اعدام  بعد از ایران قرار دارد و مصر با ۲۴ اعدام چهارمین کشوری است که بیشترین افراد را در سال پسین میلادی اعدام کرده است.

از میان تمامی افراد اعدامی در ایران، ۲۷۹ تن به جرم قتل، ۲۵۵ تن در پیوند به مواد مخدر، ۲۱ تن به جرم تجاوز جنسی، ١٨ تن به جرم محاربه با خدا و ٣ تن به دلایل نامعلوم از سوی دولت ایران اعدام شده‌اند. دو مورد از این اعدام‌ها در ملأعام انجام شده است.

بر اساس این گزارش از میان ٨٣٣ تنی که در سال گذشته‌ی میلادی اعدام شده‌اند، ۱۳ تن از آنان زن بودند که ٢ تن از این زنان در ایران و یک تن از آنان در عربستان سعودی اعدام شدند. در کنار این، ۵ کودک نیز در سال پسین میلادی اعدام شدند که به بنیاد آمارهای عفو بین‌الملل، همه‌ی این ۵ کودک در ایران اعدام شده‌اند.

/ا.م