ساکنان اردوگاه مخمور در جنوب اربیل با نیروهای نظامی و پلیس عراق درگیر شدند

٢٠هزار نفر از طرفداران و اعضای خانواده‌ی چریک‌های پ‌ک‌ک در اردوگاه مخمور ساکن هستند

اربیل (کوردستان ۲۴)- چند روزی است که ارتش و پلیس عراق و ساکنان اردوگاه مخمور در برابر همدیگر صف‌آرایی کرده‌اند و زنان و کودکان این اردوگاه از ایجاد سنگر توسط نیروهای عراق در اطراف اردوگاه جلوگیری می‌کنند.

فرماندار مخمور به کوردستان ۲۴ گفت که دولت عراق تصمیم گرفته است که به منظور محافظت از ساکنان اردوگاه مخمور چندین ایست‌بازرسی نظامی در اطراف این اردوگاه ایجاد کند.

نیروهای امنیتی عراق می‌خواهند تصمیم نخست‌وزیر عراق مبنی بر ایجاد ایست‌بازرسی نظامی در اطراف اردوگاه را اجرا کنند، اما ساکنان اردوگاه با آن مخالفت می‌کنند و در مقابل نیروهای امنیتی ایستاده‌اند که این امر باعث شده چند روزی وضعیت متشنج شود.

مسئولان کمپ، تعدادی از زنان و کودکان را در مقابل نیروهای امنیتی قرار داده‌اند و به‌عنوان مانعی برای اجرای این طرح، با چوب و سنگ با نیروهای امنیتی مقابله می‌کنند.

رزگار محمد، فرماندار مخمور به کوردستان ۲۴ گفت: طبق دستورالعمل، کمپ باید دارای دروازه ورودی و خروجی باشد و تحت نظارت وزارت کشور باشد. این موضوع به مشکل تبدیل شده و ساکنان اردوگاه اجازه‌ی ایجاد پایگاه در اطراف این اردوگاه را نمی‌دهند.

وضعیت این اردوگاه باعث ایجاد رعب و وحشت در میان ساکنان شهر مخمور شده است و کشاورزان بیم دارند که درنتیجه‌ی این درگیری‌ها محصولاتشان بسوزد.

دیار هوشیار یکی از اهالی مخمور به کوردستان ۲۴ گفت: چند روزی است که وضعیت اردوگاه فعالیت بازار مخمور را مختل کرده است. نیروهای مسلح عراقی اردوگاه را محاصره کرده‌اند و با ادامه‌ی این وضعیت احتمال ایجاد رویارویی نظامی وجود دارد.

اردوگاه مخمور که توسط پ.ک.ک به‌عنوان «اردوگاه آوارگان شهید رستم جودی» شناخته می‌شود، حدود ۲۰ هزار نفر ازجمله هواداران و بستگان چریک‌های پ.ک.ک را در خود جای داده است. این کمپ در گذشته چندین بار توسط هواپیماهای جنگی ترکیه بمباران‌شده و تلفاتی در پی داشته است.

شهرستان مَخمور از شهرستان‌های جنوبی استان اربیل عراق است. حکومت صدام حسین در عراق در راستای سیاست عربی سازی خود این شهرستان را به استان نینوا ملحق کرد و اکنون این شهر که بخشی از سرزمین‌های مورد مناقشه‌ی میان اقلیم کوردستان و دولت فدرال عراق است که از سوی کوردها مناطق کوردستانی خارج اداره‌ی اقلیم کوردستان نامیده می‌شود.

/ا.م