مسرور بارزانی: ارتقای کیفیت ساخت‌وساز از برنامه‌ی جدی دولت اقلیم کوردستان است

نخست‌وزیر هنگام گشایش نمایشگاه بین‌المللی ساخت و ساز و آبادانی در اربیل گفت نباید قیمت پایین مسکن بر کیفت آن تأثیر داشته باشد

اربیل(کوردستان ۲۴)- مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کوردستان، در پانلی در نمایشگاه بین‌المللی ساخت‌وساز و آبادانی در اربیل، از کارشناسان و وزارتخانه‌ها خواست تا استانداردهای بین‌المللی را در ساخت‌وساز پروژه‌ها رعایت کنند.

مسرور بارزانی در ابتدای این سخنان، با بیان اینکه برنامه‌ی دولت یک برنامه‌ی خدماتی است، در خصوص ساخت‌وساز در اقلیم کوردستان گفت: اصولی وجود دارد که باید این اصول رعایت بشود تا مردم بتوانند از کیفیت ساخت‌وساز بهره‌مند شوند.

نخست‌وزیر با بیان اینکه از وزارتخانه‌ها و کارشناسان خواسته است که فقط استانداردهای بین‌المللی مجاز را رعایت کنند، گفت: در دفتر من هم افرادی بر کیفیت ساختمان‌ها نظارت می‌کنند و یکی از اصولی که در ساخت‌وساز باید به آن توجه شود، ظاهر شهر است که به گفته‌ی نخست‌وزیر هر ساختمانی که در کوردستان احداث شود، باید متناسب با ظاهر شهرها باشد و تأکید  کرد: ما می‌خواهیم کوردستان به مکانی دلپذیر تبدیل شود.

مسرور بارزانی، با بیان اینکه نباید قیمت پایین مسکن به پایین بودن کیفیت منجر شود، گفت: باید کفیت ساخت‌وساز بسیار موردتوجه قرار گرفته و در سطحی باشد که برای مردم قابل‌اطمینان و از مقاومت برخوردار باشد.

نخست‌وزیر گفت: برای اینکه شهر تنها به یک شهر سیمانی تبدیل نشود، باید فضای سبز باید موردتوجه قرار گیرد و خدمات ویژه‌ی معلولان هم باید در ساخت‌وساز در نظر گرفته شود.

مسرور بارزانی گفت: مصالحی که در ساختمان‌ها به کار می‌رود، باید آزمایش کیفیت را طی کرده باشد. کسی که بخواهد در این موارد تقلب بکند، با اقدامات قانونی مجازات خواهد شد.

نخست‌وزیر در ادامه گفت که دولت برنامه‌ی ساخت ٢٠هزار واحد مسکونی برای مستأجران و خانواده‌های کم‌درآمد را طراحی کرده‌اند.

مسرور بارزانی همچنین  گفت دولت طرحی را در دست اجرا دارد که در همه‌ی استان‌های اقلیم کوردستان، مسکن رایگان را برای خانواده‌ی شهیدان خواهد ساخت.

مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کوردستان روز سه‌شنبه ٢ خرداد ۱۴۰۲ نمایشگاه بین‌المللی ساخت‌وساز و آبادانی در اربیل را افتتاح کرد.

۲۱۴ شرکت از ۱۵ کشور مخلت در این نمایشگاه حضور دارند که ۸۰ درصد آنها خارجی و ۲۰ درصد داخلی اقلیم کوردستان هستند.

بیش از ۴۰۰ برند بین‌المللی در این نمایشگاه  حضور دارند و نمایشگاه به فرصتی برای مبادلات بازرگانی تبدیل شده است.

/ا.م