مسرور بارزانی: دانشجویان با پشتکار و سخت‌کوشی و بدون توجه به وابستگی‌ها به موفقیت خواهند رسید

"من به تاثیر بزرگ شما بر جهان اطمینان دارم"
مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان
مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤) – نخست وزیر اقلیم کوردستان، در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه آمریکایی کوردستان در دهوک، تاکید کرد که دانشجویان با پشتکار و سخت‌کوشی و بدون توجه به وابستگی‌های نژادی، مذهبی و قومیتی به موفقیت خواهند رسید.

متن سخنرانی مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان:

جناب پرزیدنت مسعود بارزانی

رئیس مجلس نمایندگان عراق، آقای محمد الحلبوسی

رئیس اقلیم کوردستان، آقای نچیروان بارزانی

مهمانان محترم

مقامات و اساتید دانشگاه آمریکایی در کوردستان

والدین محترمی که به فرزندانشان افتخار می‌کنند و به ویژه فارغ‌التحصیلان سال ٢٠٢٣

به دانشگاه آمریکایی کوردستان خوش آمدید

ما امشب اینجا هستیم، تا موفقیت مهم دانشجویان دانشگاه آمریکایی کوردستان را جشن بگیریم، موفقیتی که پس از سالها تلاش، فداکاری و پشتکار به دست آمده و نقطه عطفی در زندگی آنها خواهد شد.

از هم‌اکنون، توانایی‌‌‌ها می‌درخشند و تلاش‌های شما برای تحقق آرزوها آغاز می‌شوند و رویاهایی که در طول سال‌های تحصیل در اینجا داشته‌اید به حقیقت می‌پیوندند. تحصیلاتی که داشته‌اید همه شما را واجد شرایط رهبری در زمینه‌های خود می‌کند و پیشگام مردم ما می‌شوید و هر یک از شما آماده فعالیت شده و قادر به ایجاد تغییر خواهید شد.

برخی از شما، دنیای وسیع‌تری پیش رو دارید، برای ادامه تحصیل به نهادهای آموزشی معتبر جهانی خواهید رفت و هرکسی که این مسیر را طی کند در اینجا به خوبی آمادگی پیدا کرده است. تحصیل در دانشگاه آمریکایی کوردستان راه ورود شما به نهادهای معروف جهانی را هموار کرده است.

این امریست که من به ویژه به آن افتخار می‌کنم. در سال ٢٠١٢، من ایده تأسیس نهادی را که جوانان فرهیخته ما را بپذیرد، مطرح کردم، نهادی که افراد با استعداد و سختکوش را محترم بشمارد و به آنها پاداش بدهد و برای کسانی که از طرق دیگر بر دشواریها غلبه پیدا نکرده‌اند، فرصت ایجاد کند.

رئیس اقلیم کوردستان، در این مهم همکاری کرد و من از او به خاطر حمایت فعالانه و سرمایه‌گذاری بر روی توانایی‌‌های جوانان و تامین آینده روشن‌تر برای کوردستان، سپاسگزارم.

خوشبختانه امروزه حدود ٧٠ درصد از دانشجویان دانشگاه آمریکایی کوردستان از طریق بورسیه‌های مختلف برای ادامه تحصیل تلاش می‌کنند. آنها افرادی از همه گروه‌ها و اقشار جامعه هستند که در زمینه‌های مختلف و متنوع استعداد دارند و نیروی محرکه‌ برای آینده ما هستند. به شما می‌گویم که با پشتکار و سخت‌کوشی و بدون توجه به وابستگی‌های اجتماعی-اقتصادی، نژادی، مذهبی، قومیتی یا هویت جنسی، به موفقیت خواهید رسید.

در دانشگاه آمریکایی کوردستان، فرصت‌ها برابرند و این نهاد منعکس کننده ارزش‌های فکریی ملا مصطفی بارزانی است که ساختمان اصلی این دانشگاه به نام ایشان نامگذاری شده است. در دولت من با همکاری مردم کوردستان برای تحقق این ارزش‌ها تلاش می‌شود، شایسته‌سالاری معیار قرار می‌گیرد و دانش و نوآوری نیروی محرکه هستند و از پیشگامان تقدیر می‌شود.

بی‌گمان هنگامی که در کوردستان بر سرمایه انسانی تکیه می‌شود، محیطی پدید می‌آید که نه تنها توانایی‌های شما را تشخیص می‌دهد، بلکه زمینه بنیانگذاری را فراهم می‌کند. ما افراد باهوش‌تر از خود یا افرادی را که ایده‌هایی جدید ارایه می‌هند در آغوش می‌کشیم.

من مصمم هستم که کوردستان را به سرزمین دانش تبدیل کنم و کاملا مطمئنم کسانی که تحصیلات خود را در خارج از میهن به پایان می‌رسانند، پس از اتمام تحصیلات دلیل قانع کننده‌ای برای بازگشت به میهن پیدا خواهند کرد. وظیفه ما ایجاد محیطی است که بهترین جوانان ما را به خود جذب کند. من امشب این تعهد را می‌دهم، و به دقت روی آن کار می‌کنم.

 

خانم‌ها و آقایان

ما از تغییر هراس نداریم، جامعه ما همچون تمامی جوامع اطراف مدام در حال پیشرفت است. در حالی که ما به سنت‌ها، تاریخ و فرهنگ خود افتخار می‌کنیم، همزمان با تحولات و تغییرات جهان به عنوان یک ضرورت هماهنگ می‌شویم.

فراخوان امشب من برای شما در حالی‌ است که دولت من در حال اجرای یک طرح تحول آفرین با هدف افزایش رقابت پذیری اقتصادی و ایجاد جامعه‌ای با پایه‌های قوی‌تر و پایدارتر است. دستیابی به این تغییر کار آسانی نیست و من تلاش کرده‌ام تا اعتماد مردم را در این راستا به دست آورم، در مرحله اول به ویژه در بخش دولتی و سپس در بخش بانک، کشاورزی و بخش خصوصی.

هزینه‌هایی که در نتیجه اصلاحات صرفه جویی می‌شوند در بخش اقتصاد برای سرمایه‌گذاری به کار گرفته می‌شوند و به ساختن جامعه‌ای بهتر برای همه، کمک خواهد کرد.

امشب در مقابل شما ایستاده‌ام و از شما می‌خواهم بهترین شیوه‌ها را در پیش گیرید و مهارت‌های خود را در بازار کار تقویت کنید، می‌خواهم بدانید که من آنچه را توصیه می‌کنم خودم به طور روزانه اجرا می‌کنم.

و از اینجا به بعد، ما در این مهم در کنار هم هستیم. به شما پیشنهاد می‌کنم که همچون یک تیم برای ساختن کوردستان نیرومندتر با هم باشیم. با هم جامعه‌ای می‌سازیم که به گذشته و فداکاری‌های نیاکان افتخار کند و برای ما و آنها مایه افتخار باشد. ما می توانیم این کار را انجام بدهیم و انجام می‌دهیم.

من از شما می خواهم که امشب این پیام را دریافت کنید و همراه خود به همه جا ببرید؛ اولا، توانایی‌های خود را تشخیص دهید و بدانید که قدرت ایجاد تغییر را دارید.

دوما، شما باید دارای باورهای قوی و شجاعانه باشید.

تفکر انتقادی را که در اینجا آموخته‌اید، یک مهارت ضروری است برای زندگی. شما باید افق‌های خود را گسترش دهید و حقیقت را بیان کنید، و از این کار شما استقبال می‌شود.

دولت من پیشگامان کارآفرینی را تشویق می‌کند و می‌خواهم به شما بگویم که به زودی طرح‌های مهم و پرداخت وام‌ اعلام خواهیم کرد و امسال جزئیات بیشتری ارایه می‌دهم، این روند رقابتی خواهد بود و نوآوران و افراد شجاع را در رسیدن به رویاهایشان تشویق می‌کند، باید بدانید که همه شرکت‌های بزرگ جهان با یک ایده و شجاعانه آغاز کرده‌اند و سپس پیشرفت می‌کنند. ما با هم در تلاش هستیم تا کوردستان را به مکانی برای تحقق رویاها تبدیل کنیم.

علاقه‌مندم که ازموسسه دانشگاه آمریکایی کوردستان و رهبران دانشگاهی که در برگزای مراسم فارغ التحصیلی امشب مشارکت داشته‌اند قدردانی کنم. آنها یک گروه موفق از خانم‌ها و آقایان فداکار هستند که به ارزش‌هایی مورد نظر ما متعهد هستند. فعالیت‌های شما ادامه خواهند داشت و این دانشگاه را به یکی از معتبرترین دانشگاه های منطقه تبدیل می‌کند.

من همچنین از جناب پرزیدنت بارزانی به خاطر رهبری، تلاش و نهایت دلسوزی برای مردم کوردستان قدردانی می‌کنم، ایشان همیشه یک میهن‌پرور راسخ بوده و به لطف حمایت عظیم ایشان از آموزش و پرورش، ما امشب اینجا در کنار هم هستیم.

و برای شما، فارغ التحصیلان یادآوری می‌کنم که موفقیت تنها با دستاورد مادی یا جایگاه اجتماعی سنجیده نمی‌شود، موفقیت یعنی تعیین هدف، تاثیر مثبت و داشتن یک زندگی پر از دستاوردها است. موفقیت یعنی به آرامش رسیدن، پیگیری اهداف زندگی و کشف ارزش‌های خود در دنیایی که می‌خواهد از ارزش‌هایت بکاهد.

همانطور که برای مرحله بعدی زندگی خود آماده می شوید، باید به وظایف خود آشنا باشید. هرگز مهراسید من به تاثیر بزرگ شما بر جهان اطمینان دارم.

جشن فارغ‌التحصیلی بر شما مبارک باد، آینده در دستان شما است.

 

ب.ن