سلطان عمان برای سفری دو روزه در ایران به سر می‌برد

عمان پیش‌تر نقشی وساطت میان ایران و غرب را بازی کرده است
سلطان عمان وارد تهران شد
سلطان عمان وارد تهران شد

اربیل (کوردستان ۲۴)- سلطان عمان و هیئت همراه او عصر روز یکشنبه، هفتم خرداد، برای سفری دو روزه به ایران با استقبال معاون اول رئیس‌جمهوری اسلامی وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.

رسانه‌های داخلی ایران اعلام کرده‌اند که هیثم بن طارق ساعاتی پس از ورود به ایران، با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور اسلامی، در کاخ سعدآباد دیدار کرده است و طی دو روز اقامت در تهران «برنامه فشرده‌ای» خواهد داشت.

ای سفر دو روزه پس از مبادله‌ی زندانیان سیاسی میان ایران و بلژیک صورت می‌گیرد.

اسدالله اسدی، «دیپلمات» ایرانی، با میانجی‌گری مقام‌های عمانی با اولیویه فانده‌کاستیل، گردشگر بلژیکی، مبادله و عصر روز پنجم خرداد وارد تهران شد.

دستگاه قضایی بلژیک اسدی را به اتهام دست داشتن در یک بمب‌گذاری به ۲۰ سال زندان محکوم کرده بود. بااین‌حال او در طرح تبادل زندانیان میان ایران و بلژیک آزاد شد.

سلطان عمان هفته‌ی گذشته در سفر به قاهره با عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر، دیدار و گفت‌وگو کرده بود. بە گفته‌ی ناظران سیاسی یکی از برنامه‌های سفر هیثم بن طارق به ایران، وساطت میان تهران و قاهره و تلاش برای ازسرگیری روابط دو کشور است.

این دیدار در بحبوحه تنش بین ایران و غرب بر سر برنامه هسته‌ای تهران و همچنین گزارش‌های متعدد درباره تأمین پهپاد از سوی جمهوری اسلامی برای جنگ روسیه در اوکراین صورت می‌گیرد.

میانجیگری میان آمریکا و ایران توسط سلطان عمان یکی از گمانه‌زنی‌های ناظران سیاسی ایران است.

عمان در سال‌های گذشته نیز نقش میانجی‌گری را بین ایران و کشورهای غربی ایفا کرده است.

/ا.م