زلنسکی با ارائه‌ی لایحه‌ای به مجلس اوکراین خواهان اعمال تحریم پنجاه ساله علیه ایران شد

رئیس‌جمهور اوکراین و غربی‌ها می‌گویند روسیه با پهپادهای ایرانی به این کشور حمله می‌کند
ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین
ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین

اربیل (کوردستان ۲۴) – ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین با ارائه‌ی لایحه‌ای به پارلمان این کشور خواهان تحریم پنجاه ساله‌ی ایران شده است.

رسانه‌های اوکراین روز یکشنبه ۷ خرداد گزارش کردند  ولودیمیر زلسنکی رئیس‌جمهوری این کشور لایحه‌ای به پارلمان اوکراین ارائه داده که در آن خواستار وضع تحریم ۵۰ ساله علیه ایران شده است.

درصورتی‌که این لایحه به تصویب پارلمان برسد، تجارت تجهیزات نظامی و کالاها و محصولاتی را که استفاده‌ی دوگانه (نظامی و غیرنظامی) دارند، ممنوع خواهد شد.

لغو تعهدات اقتصادی و مالی در قبال ایران، جلوگیری از خروج سرمایه‌ی اوکراین به مقصد ایران، انتقال فناوری و سرمایه‌گذاری در ایران نیز از مواردی هستند که در این لایحه تحریم‌هایی منظور شده‌اند.

لایحه‌ی ارائه‌شده از سوی زلسنکی به تصویب شورای امنیت ملی اوکراین رسیده و پیش‌بینی می‌شود که پارلمان این کشور نیز از تصمیم و طرح او پشتیبانی کند.

زلنسکی اخیراً در نطقی ویدیویی جمهوری اسلامی را فراخواند بود که در تصمیم خود برای "ارسال پهپادهای مرگبار به روسیه بازنگری کرده و در سمت تاریک تاریخ نایستد".

اوکراین و کشورهای غربی جمهوری اسلامی را به ارسال پهپادهای نظامی به روسیه متهم کرده‌اند. اما ایرانی‌ها می‌گویند "شمار محدودی از این پهپادها را پیش از جنگ اوکراین به روسیه صادر کرده است".

/ا.م