سربست آمیدی: برگزاری انتخابات تنها راه خروج از بحران است

"پیشبینی می‌کنم که برگزاری انتخابات به سال میلادی آینده موکول شود"
سربست آمیدی، رئیس سابق کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق
سربست آمیدی، رئیس سابق کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق

اربیل (کوردستان٢٤) – رئیس سابق کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق، برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم کوردستان را در سال میلادی جاری ناممکن دانست.

سربست آمیدی، رئیس سابق کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق، در گفتگو با کوردستان٢٤، موضوع برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم کوردستان را مورد توجه قرار داد و پیشبینی کرد که برگزاری انتخابات به سال میلادی آینده موکول شود.

وی افزود که لازم است همه نیروهای سیاسی برگزاری انتخابات را تنها راه خروج از بحران کنونی بدانند.

دادگاه عالی فدرال عراق روز سه‌شنبه ٣٠ می با صدور حکمی تمدید دوره فعالیت پارلمان کوردستان به مدت یک سال را که با توافق نیروهای سیاسی اقلیم و به علت فراهم نبودن شرایط برای برگزاری انتخابات جدید انجام شد، اقدامی غیرقانونی اعلام کرد و کلیه تصمیم‌هایی را که در زمان تمدید شده اتخاذ شده‌اند، منتفی دانست.

این در حالی است که پارلمان کوردستان روز دوشنبه ٢٢ می، با هدف برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم در سال ٢٠٢٣، کمیساریای عالی مستقل انتخابات و همه‌پرسی اقلیم کوردستان را با اکثریت آرای نمایندگان پارلمان، کارآمد سازی کرد.

اعضای کمیساریای عالی مستقل انتخابات و همه‌پرسی اقلیم کوردستان، هر چهار سال یکبار انتخاب می‌شوند، اما پس از انتخابات پارلمانی سال ٢٠١٨، به علت اختلافات سیاسی، انتخابات اعضای کمیساریا برگزار نشده است و نیروهای سیاسی اقلیم کوردستان به توافق رسیدند که به منظور برگزاری انتخابات پارلمانی پیش رو، همان کمیساریای سابق را بدون ایجاد تغییرات در اعضای آن، کارآمد سازی کنند.

با حکم دادگاه فدرالی، کارآمد سازی کمیساریای عالی انتخابات اقلیم و به طور کلی روند برگزاری انتخابات با بحران مواجه شده است و به همین دلیل انتظار می‌رود برگزاری انتخابات برای مدت طولانی به تعویق بیافتد.

دادگاه فدرال عراق پیش از این نیز احکامی علیه اقلیم کوردستان صادر نموده که خاصمانه و علیه منافع اقلیم کوردستان تلقی شده‌اند.

ب.ن