فایننشال‌تایمز: نمایندگان ایران و آمریکا اخیراً با هم دیدار کرده‌اند

مبادله‌ی زندانیان یکی از موارد مذاکره بوده است

اربیل (کوردستان ۲۴)– روزنامه‌ی فایننشال‌تایمز به نقل از دیپلمات‌ها و تحلیلگران روز جمعه ۱۲ خرداد گزارش کرد که رابرت مالی، نماینده‌ی آمریکا در امور ایران، چندین بار با امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده‌ی داٰئم ایران در سازمان ملل متحد، دیدار کرده است.

براساس این گزارش،  مقامات آمریکایی و اتحادیه‌ی اروپا مذاکرات بر سر چگونگی تعامل با ایران و به‌ویژه برنامه‌ی هسته‌ای این کشور را آغاز کرده‌اند.

یک فرد نزدیک به دولت جو بایدن که نامش فاش نشده به فایننشال تایمز گف، این گفت‌وگوها عمدتاً بر امکان تبادل زندانیان با ایران متمرکز بود.

روزنامه فایننشال‌تایمز می‌گوید٬ تبادل موفقیت‌آمیز زندانیان بین ایران و آمریکا می‌تواند شرایط را برای هرگونه مذاکرات هسته‌ای بهبود بخشد.

این گزارش می‌افزاید٬ جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا٬ پیش‌تر اعلام کرده بود در صورت بازگشت ایران به تعهدات برجامی٬ ایالات‌متحده به این توافق برمی‌گردد و تحریم‌ها را کاهش می‌دهد.

فایننشال تایمز در ادامه می‌نویسد، اما طی ماه‌های اخیر مقامات آمریکایی گفته‌اند که احیای برجام دیگر «در دستور کار نیست» و این نشان می‌دهد که هرگونه توافق جدید٬ احتمالاً از برجام محدودتر خواهد بود.

دیپلمات‌ها و تحلیلگران به روزنامه فایننشال تایمز گفته‌اند٬ گزینه‌های بالقوه شامل نوعی توافق موقت یا یک اقدام در جهت تنش‌زدایی از سوی هر دو طرف است که بر اساس آن ایران سطوح غنی‌سازی خود را در ازای برخی کاهش تحریم‌ها٬ کاهش دهد.

یک دیپلمات دیگر که در جریان این مذاکرات است٬ نیز گفت: «مبادله زندانیان راهگشای مذاکرات خواهد بود. ولی بعید است که توافق هسته‌ای حاصل شود، اما ممکن است نوعی توافق موقت یا توقف در برابر توقف به دست بیاید.»

یک مقام آمریکایی در پاسخ به پرسش فایننشال‌تایمز با بیان این‌که واشینگتن همیشه معتقد بود دیپلماسی بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است، گفت: ما نکته‌ای برای اعلام نداریم و «هیچ گزینه‌ای را از روی میز کنار نگذاشته‌ایم.»

مقامات جمهوری اسلامی تاکنون این خبر را تکذیب و یا تأیید نکرده‌اند.

/ا.م