جان کربی: روسیه با کمک ایران در حال احداث کارخانه‌ی تولید پهپاد در شرق مسکو است

به گفته‌ی این مقام آمریکایی کارخانه‌ی پهپاد روسیه اوایل سال آینده عملیاتی می‌شود

اربیل (کوردستان ۲۴)– کاخ سفید می‌گوید ایران در حال کمک به روسیه برای احداث یک کارخانه تولید پهپاد در شرق مسکو برای جنگ در اوکراین است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز جمعه ۱۹ خرداد گفت که مقامات اطلاعاتی ایالات‌متحده معتقدند این کارخانه تولید پهپاد در منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی آلابوگا روسیه می‌تواند در اوایل سال آینده عملیاتی شود.

کاخ سفید همچنین تصویری ماهواره‌ای از یک مکان صنعتی در چند صد کیلومتری شرق مسکو منتشر کرده و گفته که این همان محلی است که «احتمالاً کارخانه در آن ساخته خواهد شد.»

جان کربی با بیان اینکه در حال حاضر ایران همچنان پهپادهای تهاجمی ساخت خود را به ارتش روسیه عرضه می‌کند، گفت: «این پهپادها از مبدأ امیرآباد در ایران و از طریق دریای خزر به مخاچ‌قلعه در روسیه ارسال می‌شوند و سپس توسط مسکو در جنگ علیه اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرند.»

به گفته‌ی کاخ سفید، روسیه تا ماه مه صدها پهپاد تهاجمی و همچنین تجهیزات مرتبط با تولید پهپاد از ایران دریافت کرده است.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: «این یک مشارکت نظامی تمام‌عیار است که برای اوکراین، همسایگان ایران و جامعه‌ی بین‌المللی مضر است. ما همچنان به استفاده از تمام ابزارهایی که در اختیار داریم برای افشا و مختل کردن این فعالیت‌ها ازجمله از طریق آگاه‌سازی مردم ادامه می‌دهیم و آماده انجام کارهای بیشتری نیز هستیم.»

/ا.م