نیوزلند و کانادا تحریم‌های جدیدی علیه مقامات جمهوری اسلامی اعمال کردند

کانادا نام هفت قاضی دادگاه‌های انقلاب ایران را بە لیست تحریم‌های خود افزود

اربیل (کوردستان ۲۴)– وزارت امور خارجه‌ی نیوزیلند روز دوشنبه ۲۹ خرداد١٤٠٢ چند مقام امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی را به فهرست تحریم‌های خود افزود و از ایران خواست که نقض حقوق بشر را متوقف کند.

همزمان کانادا هم از تحریم هفت قاضی جمهوری اسلامی ازجمله قضات دادگاه‌های انقلاب به دلیل مشارکت در نقض حقوق بشر در ایران خبر داد.

نانایا ماهوتا وزیر خارجه‌ی نیوزیلند در توئیتی نوشت که این کشور موضع خود را در قبال نقض حقوق بشر در ایران تقویت می‌کند و با افزودن تعدادی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی به فهرست تحریم‌های خود، اکنون درمجموع ۵۵ مقام کلیدی جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است.

در فهرست تازه تحریم‌های نیوزیلند ۱۸ مقام جمهوری اسلامی هستند که از سفر به این کشور منع شده‌اند.

در میان این افراد نام حسین نجات، جانشین فرمانده‌ی قرارگاه ثارالله سپاه، ابوالقاسم صلواتی، رئیس شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، و محمد مقیسه، قاضی دیوان عالی و دادگاه انقلاب تهران و همچنین مسلم معین، رئیس قرارگاه فضای مجازی بسیج، محمد صالح هاشمی گلپایگانی، دبیر سابق ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر و احمد شفاهی، فرمانده‌ی سپاه سلمان سیستان و بلوچستان وجود دارد.

در این توئیت همچنین از جمهوری اسلامی خواسته شده که نقض حقوق بشر در ایران را متوقف و برای عدالت و صلح تلاش کند.

وزیر خارجه‌ی نیوزیلند همچنین با اشاره به اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی، سه متهم پرونده خانه اصفهان در ماه گذشته اعلام کرده که این تحریم‌ها از سوی کشورش، نشان‌دهنده «جدی بودن» دولت نیوزلند نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران است و اعلام کرده که «این پایان تلاش‌های ما در رابطه با ایران نیست.»

این سومین دور از تحریم‌های نیوزیلند علیه جمهوری اسلامی از زمان آغاز اعتراضات ایران در سپتامبر گذشته است.

همزمان روز دوشنبه وزارت خارجه‌ی کانادا نیز از افزایش مجازات‌های این کشور علیه جمهوری اسلامی خبر داد و اعلام کرد که هفت قاضی ازجمله قضات دادگاه‌های انقلاب اسلامی به دلیل مشارکت در «نقض سیستماتیک» حقوق بشر از سوی کانادا تحریم می‌شوند.

نام مرتضی براتی، رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان، هادی منصوری، قاضی دادگاه انقلاب مشهد، موسی آصف‌الحسینی، رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب کرج، محمود ساداتی، رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز و محمد مقیسه، رئیس شعبه دیوان عالی کشور، حیدر آسیابی، قاضی استان گلستان و مرداد تهمتن، مستشار دادگاه کیفری یک استان فارس در فهرست تحریم شدگان است.

/ا.م