یک کولبر کورد در مرز بانه بر اثر شلیک مستقیم نیروهای امنیتی ایران کشته شد

وریا شریفی کولبر ٢٧ساله‌ی بانه‌ای از ناحیه‌ی سر مورد هدف تیر مستقیم قرار گرفته است
وریا شریفی کولبر ٢٧ ساله‌ی کورد با شلیک مستقیم مرزبانان ایران کشته شد
وریا شریفی کولبر ٢٧ ساله‌ی کورد با شلیک مستقیم مرزبانان ایران کشته شد

اربیل (کوردستان۲۴)- فعالان حقوق بشر گزارش کردند که یک کولبر کورد به نام "وریا شریفی" با شلیک مستقیم نیروهای هنگ مرزی ایران کشته شده است.

بر اساس اخبار منتشر شده از سازمانی حقوق بشری، این کولبر جوان غروب شنبه ٣ تیر ماه ۱۴۰۲،  در نزدیکی روستای هه‌نگه‌ژال شهرستان بانه بدون اخطار قبلی هدف شلیک مستقیم قرار گرفته و در دم جان باخته است.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو اخبار مربوط به حقوق بشر در شرق کوردستان (کوردستان ایران) را دنبال می‌کند، گزارش کرد که غروب شنبه سوم تیر ماه «نیروهای هنگ‌مرزی در مرز هنگه‌ژال بانه به سوی شماری از کولبران تیراندازی کردند و یک کولبر به نام وریا شریفی با شلیک مستقیم این نیروها» کشته شده است.

این سازمان حقوق بشری افزود که وریا شریفی، کولبر ٢٧ ساله از ناحیه‌ی سر هدف شلیک مستقیم نیروهای هنگ مرزی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

بنابر این گزارش، نیروهای هنگ‌مرزی دسته کولبرانی را که وریا شریفی یکی از آنها بود٬ پس‌ازآنکه «وارد مرزهای ایران شده و به روستای هه‌نگه‌ژال شهرستان بانه نزدیک شده بودند بدون هیچ‌گونه اخطار قبلی به رگبار بسته‌اند.»

در گزارش دیگری که از سوی سازمان حقوق بشر کوردستان منتشر شده، تأکید شده که «این کولبر از فاصله‌ی نزدیک و بدون اخطار قبلی از ناحیه سر هدف تیراندازی» نیروهای حکومتی قرار گرفته و «درجا کشته شده» است.

به نوشته شبکه حقوق بشر کوردستان، پیکر وریا شریفی به بیمارستان صلاح‌الدین ایوبی شهر بانه منتقل شده است و مقام‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی تا ساعت‌های پایانی شامگاه شنبه، از تحویل پیکر وی به خانواده‌اش، امتناع کرده‌اند.

بنابر اعلام سازمان حقوق بشری هه‌نگاو طی سه ماه نخست سال ۱۴۰۲، دست‌کم ۳۶ کولبر در اثر شلیک نیروهای حکومتی در مناطق مرزی استان کوردستان و کرمانشاه زخمی شده و دست‌کم ۸ کولبر نیز کشته شده‌اند که از میان ۸ کولبر جان‌باخته در مناطق مرزی غرب ایران طی چهار ماه اول سال جاری ۶ تن در مناطق مرز بانه کشته شده‌اند.

/ا.م