دولت سوئد سوزاندن قرآن توسط یک مهاجر عراقی را محکوم کرد

سوئد به درخواست کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی این اقدام را محکوم کرد

اربیل (کوردستان ۲۴)- دولت سوئد روز یکشنبه ۱۱ تیر اقدام به سوزاندن قرآن در روز چهارشنبه گذشته در مقابل مسجد اصلی شهر استکهلم را محکوم کرد و آن را یک عمل «اسلام‌هراسانه» خواند.

وزارت امور خارجه‌ی سوئد با انتشار بیانیه‌ای دراین‌باره گفت: «دولت سوئد کاملاً درک می‌کند که اعمال اسلام‌هراسانه‌ای که افراد در تجمعات در سوئد به آن دست می‌زنند، می‌تواند اهانت به مسلمانان محسوب شود.»

در این بیانیه آمده است: «ما چنین اعمالی را که به هیچ وجه دیدگاه‌های دولت سوئد را انعکاس نمی‌دهد، قویاً محکوم می‌کنیم.»

وزارت امور خارجه‌ی سوئد اضافه کرد: «سوزاندن قرآن و هر کتاب مقدسی، توهین و بی‌حرمتی محسوب می‌شود و به‌وضوح عملی تحریک‌آمیز است. بیانات و نمایش‌هایی که تداعی‌گر نژادپرستی، خارجی‌هراسی و نارواداری‌های مشابه باشد، در سوئد یا اروپا جایی ندارد.»

در بیانیه‌ی وزارت امور خارجه‌ی سوئد درعین‌حال، بر «حفاظت از حق آزادی تجمع، بیان و تظاهرات» در قانون اساسی این کشور، تأکید شده است.

این بیانیه در پاسخ به درخواست سازمان بین‌المللی «همکاری اسلامی» برای انجام اقداماتی که از سوزاندن قرآن در آینده جلوگیری کند، منتشر شده است.

سازمان همکاری اسلامی که ۵۷ کشور جهان نیز عضو آن هستند، در جلسه‌ی فوق‌العاده‌ای که در ستاد مرکزی خود در شهر جده برگزار کرد، با انتشار بیانیه‌ای از کشورهای عضو خود خواست «به شکلی متحد و دسته‌جمعی برای جلوگیری از تکرار رخدادهایی نظیر بی‌حرمتی به قرآن اقدام کنند».

/ا.م