رسانه‌ها: احتمالا نامزد کورد نخست وزیر هلند شود

دیلان یشیلگز از کوردهای شمال کوردستان و وزیر دادگستری هلند است
دیلان یشیلگز، نامزد کورد برای سمت نخست وزیری هلند در انتخابات آن کشور
دیلان یشیلگز، نامزد کورد برای سمت نخست وزیری هلند در انتخابات آن کشور

اربیل (کوردستان٢٤) – رسانه‌های هلند می‌گویند که نامزد کورد شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات و تصدی سمت نخست وزیری آن کشور را دارد.

رسانه‌های هلند، امروز سه‌شنبه اسامی نامزدهای حزب مردم برای آزادی و دموکراسی هلند به رهبری مارک روته، برای تصدی سمت نخست وزیری آن کشور را اعلام کردند و در میان آنها از احتمال پیروزی نامزد کورد، خانم دیلان یشیلگز، خبر دادند.

دیلان یشیلگز، در حال حاضر وزیر دادگستری هلند است.

او از کوردهای شمال کوردستان (کوردستان ترکیه) است که سال ١٩٧٧ در شهر آنکارا به دنیا آمده و اصالتا اهل شهر درسیم است.

دیلان در سال ١٩٨٤ به همراه خانواده‌اش به هلند مهاجرت کرده است. از دانشگاه آمستردام در رشته علوم اجتماعی و فرهنگ، با مدرک کارشناسی ارشد، فارغ‌التحصیل شده است، فعالیت سیاسی خود را با عضویت در حزب مردم برای آزادی و دموکراسی آغاز کرده، در سال‌های ٢٠١٤ تا ٢٠١٧ نماینده حزب خود در شورای شهر آمستردام بوده است.

او در سال ٢٠٢٢ به عنوان وزیر دادگستری هلند به اقلیم کوردستان سفر و با مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان دیدار کرد.

در انتخابات هلند چهار نامزد دیگر از جمله جنین هانس پلاسخارت، نماینده سازمان ملل متحد در عراق با دیلان یشیلگز، رقابت می‌کنند، اما رسانه‌های هلند می‌گویند که او شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات و تصدی سمت نخست وزیری آن کشور را دارد.

ب.ن