فرانسه به مدت دو سال به آموزش پیشرفته‌ی نظامیان عراق ادامه می‌دهد

عراق و فرانسه پیش‌تر توافقنامه‌ی همکاری امضا کرده‌اند

اربیل (کوردستان ۲۴)– محمد شیاع سودانی نخست‌وزیر عراق فدرال، در دیدار با وزیر دفاع فرانسه در بغداد آمادگی کشورش را برای ادامه‌ی همکاری با فرانسه در زمینه‌ی نظامی و امنیتی اعلام کرد و وزیر دفاع فرانسه نیز برای همکاری با عراق اعلام آمادگی کرد. 

محمد شیاع سودانی نخست‌وزیر عراق روز چهارشنبه ٢٨ تیرماه ۱۴۰۲ در بغداد از سباستین لکورنو وزیر دفاع فرانسه و هیئت همراهش استقبال کرد.

در این دیدار روابط دوجانبه‌ی میان عراق و فرانسه و چشم‌اندازهای توسعه‌ی آن در سطح امنیتی و در چارچوب در ابعاد مستشاری و آموزش برای ارتقای عملکرد نیروهای امنیتی عراق پرداخته شد.

در این دیدار همچنین بر ادامه‌ی همکاری دوجانبه برای آموزش و همکاری در زمینه‌ی تسلیحاتی و تبادل اطلاعات تأکید گردید.

نخست‌وزیر عراق حمایت فرانسه از نیروهای عراقی را ستود و به توافقنامه‌ی مشترک راهبردی که در سفر ژانویه‌ی گذشته‌اش به فرانسه امضا شد، اشاره کرد.

وی در این دیدار همچنین به اهتمام دولت عراق به موضوع آموزش و مسلح ساختن نیروهای عراقی و تمایل به همکاری با شرکت‌های فرانسوی در این زمینه به‌ویژه در حوزه تسلیحات نیروی هوایی و سامانه‌ی پدافند و صنایع نظامی اشاره کرد.

سودانی تأکید کرد که همکاری با فرانسه به بعد امنیتی محدود نمی‌شود و بسیاری از زمینه‌ها را در بر می‌گیرد.

وزیر دفاع فرانسه نیز سلام امانوئل مکرون، نیز بر آمادگی دولت فرانسه برای همکاری با عراق درزمینه‌ی آموزش و مسلح ساختن و توسعه‌ی توان نیروهای عراقی تأکید و به جدیت دولت فرانسه در ارائه تمامی نیازهای عراق و توسعه مشارکت‌های واقعی با این کشور اشاره کرد.

روز گذشته، وزیر دفاع فرانسه پس از دیدار با همتای عراقی خود، با اشاره به وجود یک نقشه راه دوجانبه برای تقویت و تحکیم روابط دو کشور، از آغاز دوره‌ی آموزشی منحصربه‌فرد طی مرحله‌ی آتی تحت عنوان «کتیبة الصحراء» خبر داد.

به گفته وزیر دفاع فرانسه، این دوره دو سال به طول خواهد انجامید و ۸۰ مربی نظامی فرانسوی در آن حضور خواهند داشت و حدود ۲۱۰۰ نیروی عراقی را در آن شرکت خواهند کرد.

لوکورنو گفت که این تمرین شامل مواردی متنوع و شبیه دوره‌ای است که فرانسه درصدد اجرای برای نیروهای اوکراینی در لهستان است.

وزرای دفاع فرانسه و عراق درباره‌ی موضوع تسلیحات به‌ویژه در خصوص امنیت حریم هوایی عراق نیز به تبادل‌نظر پرداختند.