اتحادیه‌ی اروپا در حمایت از حقوق زنان سه مقام دیگر طالبان را تحریم کرد

در این اقدام اتحادیه‌ی اروپا وزیران معارف و عدلیە عدلیە و رئیس دادگاه عالی طالبان تحریم شده‌اند

اربیل(کوردستان ۲۴)- در پی ممنوعیت‌های تازه‌ی طالبان بر زنان و دختران افغانستان، شورای اتحادیه‌ی اروپا سه مقام دیگر رژیم طالبان را تحریم کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در واکنش به این تحریم‌های تازه می‌گوید که این اقدام اتحادیه‌ی اروپا کارگیری از «تجارب ناکام» و بی‌نتیجه است.

در اعلامیه شورای اتحادیه‌ی اروپا آمده که حبیب‌الله آغا، سرپرست وزارت معارف، عبدالحکیم شرعی، سرپرست وزارت عدلیه و عبدالحکیم حقانی، رییس دادگاه عالی طالبان به دلیل نقض حقوق زنان و دختران وارد فهرست تحریم‌های «اقدامات محدودکننده»ی اتحادیه‌ی اروپا قرار گرفته‌اند.

اتحادیه‌ی اروپا درحالی تصمیم به تحریم این سه مقام ارشد طالبان گرفته که در روزهای پسین و در ادامه‌ی ممنوعیت‌های طالبان بر زنان، گروه طالبان، آرایشگری، یکی از آخرین مشاغل باقی‌مانده برای زنان افغانستان را نیز ممنوع اعلام کردند.

براساس تحریم‌های جدید اتحادیه‌ی اروپا، این سه مقام طالبان دیگر حق سفر به کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا را ندارند، دارایی‌هایشان باید مسدود می‌شود و شرکت‌ها و شهروندان اتحادیه‌ی اروپا نیز حق معامله‌ی مالی با آنان را ندارند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به این تحریم‌ها واکنش نشان داده و آن را فاقد سود برای دو طرف خوانده و گفته است که اتحادیه‌ی اروپا با این تحریم‌ها، به استفاده از «تجارت ناکام، سیاست‌های تحمیلی و اعمال فشار» رو آورده است.

پیش‌ازاین، ندا محمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان و محمد خالد حنفی، سرپرست وزارت امربه‌معروف و نهی از منکر طالبان نیز به دلیل نقض جدی حقوق بشر و خشونت جنسی، از سوی اتحادیه‌ی اروپا تحریم شده بودند.