٩ سال از نسل‌کشی کوردهای ایزدی‌ گذشت

هنوز سرنوشت هزاران کورد ایزدی نامعلوم است
مراسم گرامیداشت قربانیان نسل‌کشی کوردهای ایزدی - عکس؛ آرشیو
مراسم گرامیداشت قربانیان نسل‌کشی کوردهای ایزدی - عکس؛ آرشیو

اربیل (کوردستان٢٤) – نزدیک به یک دهه از نسل‌کشی کوردهای ایزدی توسط گروه دولت اسلامی – داعش می‌گذرد و هنوز سرنوشت هزاران نفر از آنان نامعلوم است.

در سوم اوت ٢٠١٤ ستیزه‌جویان گروه دولت اسلامی – داعش، حمله گسترده‌ای را علیه شهر شنگال، مرکز کوردهای پیرو دین ایزدی، آغاز کردند که در نتیجه آن بیش از پنج هزار کورد ایزدی جان خود را از دست دادند و حدود دو هزار ٧٤٥ کودک ایزدی بی‌سرپرست شدند.

حمله داعشی‌ها، آواره شدن بیش از ٣٢٥ هزار کورد ایزدی را در پی داشت. داعشی‌ها همچنین شش هزار و ٤١٧ کورد ایزدی را ربودند که تاکنون سرنوشت دو هزار ٦٩٣ نفر از آنان نامعلوم است.

تاکنون ٨٥ گور دسته‌جمعی کوردهای ایزدی که توسط داعش قتل عام شده‌، در اطراف شنگال پیدا شده‌اند.

حمله داعش، صدمات جدی به شهر شنگال وارد کرد و بخش قابل توجهی از آن شهر تخریب شد.

روز سیزدهم نوامبر سال ٢٠١٥، نیروی پیشمرگ کوردستان به فرماندهی پرزیدنت مسعود بارزانی و حمایت جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، عملیات آزادسازی شنگال را آغاز کردند، در مدت ٢٤ ساعت داعشی‌ها را بیرون رانده و کنترل شهر را در دست گرفتند.

بر پایه آمار تائید شده از سوی سازمان ملل متحد، جمعیت کوردهای ایزدی در عراق ٥٥٠ هزار نفر است که بیشتر آنها اکنون در آوارگی و خارج از مناطق خود زندگی می‌کنند.

دولت اقلیم کوردستان و دولت عراق فدرال، در نهم اکتبر ٢٠٢٠ توافق عادیسازی اوضاع شنگال را امضا کردند که به دلیل حضور شبه‌نظامیان غیرقانونی و چنانکه دولت اقلیم می‌گوید به دلیل سهل‌انگاری دولت عراق، تاکنون اجرا نشده، به طوریکه مانع از بازگشت آوارگان، بازسازی و بازگشتن آن شهر به حالت عادی شده است.

دیندار زیباری هماهنگ کننده امور بین‌الملل دولت اقلیم کوردستان، اعلام کرده که تاکنون ١٠ کشور، کشتار جمعی کوردهای ایزدی‌ را به عنوان نسل‌کشی شناخته‌اند.

پارلمان کوردستان، روز سوم اوت را به عنوان روز نسل‌کشی کوردهای ایزدی اعلام کرده و هر سال در این روز یاد قربانیان آن، گرامی داشته می‌شود.

ب.ن