نچیروان بارزانی: نسل‌کشی کوردهای ایزدی‌ همچنان در جریان است

"از تمام کشورهایی که نسل‌کشی کوردهای ایزدی را به رسمیت شناخته‌اند قدردانی می‌کنم"
نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان
نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤) – رئیس اقلیم کوردستان، تاکید کرد که تا سرنوشت تمامی ربوده شدگان ایزدی معلوم نشود، نسل‌کشی کوردهای ایزدی‌ پایان نیافته و همچنان در جریان است.

امروز پنجشنبه در نهمین سالگرد نسل‌کشی کوردهای ایزدی توسط داعش، در کنفرانسی با حضور نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان، یاد قربانیان آن جنایت گرامی داشته شد.

رئیس اقلیم کوردستان در این کنفرانس، سخنرانی کرد و گفت:"سالگرد نسل‌کشی ایزدی‌ها یک سالگرد بسیار متفاوت و خاص است، چرا که نسل‌کشی ایزدی‌ها همچنان در جریان است و پایان نیافته، هنوز سرنوشت تعداد زیادی از زنان و کودکان و مردان ربوده شده ایزدی نامعلوم است".

آقای بارزانی تاکید کرد تا زمانیکه سرنوشت تمامی ربوده شدگان معلوم نشود، جنایت پایان نیافته و در جریان است.

ایشان درباره آزادسازی شنگال از اشغال تروریست‌های داعش، اظهار داشت:" امروز باید همه به دلاوری و فداکاری نیروی پیشمرگ کوردستان احترام بگذاریم، که تحت فرماندهی پرزیدنت مسعود بارزانی، افسانه داعش را درهم شکستند".

همچنین از مردم استان دهوک قدردانی کرد " که با تمام توان به کمک خواهران و برادران ایزدی شتافتند، هرگز فراموش نمی‌کنیم که در حرکتی بسیار بشردوستانه، مردم در بادینان درهای خانه‌ها، مدارس و مساجد را به روی خواهران و برادران آواره ایزدی گشودند".

رئیس اقلیم کوردستان، از تمام کشورها و سازمان‌هایی که نسل‌کشی کوردهای ایزدی را به رسمیت شناخته‌اند، قدردانی کرد.

در سوم اوت ٢٠١٤ ستیزه‌جویان گروه دولت اسلامی – داعش، حمله گسترده‌ای را علیه شهر شنگال، مرکز کوردهای پیرو دین ایزدی، آغاز کردند که در نتیجه آن بیش از پنج هزار کورد ایزدی جان خود را از دست دادند و حدود دو هزار ٧٤٥ کودک ایزدی بی‌سرپرست شدند.

حمله داعشی‌ها، آواره شدن بیش از ٣٢٥ هزار کورد ایزدی را در پی داشت. داعشی‌ها همچنین شش هزار و ٤١٧ کورد ایزدی را ربودند که تاکنون سرنوشت دو هزار ٦٩٣ نفر از آنان نامعلوم است.

تاکنون ٨٥ گور دسته‌جمعی کوردهای ایزدی که توسط داعش قتل عام شده‌، در اطراف شنگال پیدا شده‌اند.

بر پایه آمارهای منتشر شده از سوی سازمان بین‌المللی مهاجرت، در جریان جنگ علیه داعش، ٨٠ درصد زیرساخت شهری و ٧٠ درصد ساختمان‌های مسکونی شنگال از بین رفته‌اند.

تعدادی از کشورهای اروپایی کشتار کوردهای ایزدی‌ را به عنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخته‌اند.

ب.ن