اقدام دولت برای تامین دارو با کیفیت و قیمت مناسب

"ده‌ها نوع از مهمترین داروها، با قیمت مناسب تامین می‌شوند"
"در آینده‌ نزدیک واردات و توزیع دارو به طور کامل کنترل می‌شود"
"در آینده‌ نزدیک واردات و توزیع دارو به طور کامل کنترل می‌شود"

اربیل (کوردستان٢٤) – دفتر نخست وزیر اقلیم کوردستان در بیانیه‌ای، اعلام کرد که در نتیجه اصلاحات انجام شده در بخش بهداشت، ده‌ها نوع از مهمترین داروها، با قیمت مناسب، تامین می‌شوند.

بخش قراردادهای عمده در دفتر نخست وزیر اقلیم کوردستان، اعلام کرد که با شرکت‌های داروسازی، قرارداد تامین داروی با کیفیت را امضا کرده‌اند.

بر پایه این بیانیه، شرکت‌های داروسازی ١٥٦ نوع از مهمترین داروها را با قیمت مناسب برای بخش بهداشت و درمان، تامین می‌کنند.

بیانیه تاکید کرده که در سال‌های گذشته، بخش بهداشت اقلیم کوردستان در زمینه دارو با مشکلاتی دسته و پنجه نرم کرده است، که کمبود دارو، پایین بودن کیفیت، کمبود منابع انسانی، از قبیل آنها بوده‌اند.

همچنین فواید قرارداد جدید با شرکت‌های داروسازی را این گونه برشماری کرده است؛ عرضه ثابت، تضمین کیفیت، کاهش هزینه، در اولویت قراردادن شرکت‌های داخلی، برنامه‌ریزی برای مراحل آتی.

دکتر شیروان صادق، مدیر کل کنترل کیفیت اقلیم کوردستان، درباره اقدامات اصلاحی در زمینه دارو، به کوردستان٢٤ گفت:"در آینده‌ نزدیک واردات و توزیع دارو به طور کامل کنترل می‌شود و هیچ دارویی بدون برچسپ وزارت بهداشت، در بازار یافت نخواهد شد".

وی یادآور شد که شهروندان اقلیم می‌توانند با استفاده از سیستم اسکن بارکد، از طریق تلفن همراه خود، اطلاعات کامل را درباره دارو، دریافت کنند.

دکتر شیروان در ادامه گفت که در سال ٢٠٢٢ واردات حدود ١٥٠ نوع دارو به اقلیم کوردستان، به دلیل انقضای تاریخ مصرف و دارا نبودن شرایط، لغو شده است.

پیش از این وزیر بهداشت اقلیم کوردستان، در مصاحبه با کوردستان٢٤، اعلام کرده که قیمت دارو ١٥ تا ٢٠ درصد کاهش یافته است.

ب.ن