نچیروان بارزانی از سفیر جدید انگلیس در عراق استقبال کرد

"بر اهمیت استفاده از فرصتها در راستای تامین منافع عراق تاکید شد"
نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان و استیون چارلز هیچن، سفیر جدید انگلیس در عراق
نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان و استیون چارلز هیچن، سفیر جدید انگلیس در عراق

اربیل (کوردستان٢٤) – در دیدار رئیس اقلیم کوردستان و سفیر جدید انگلیس در عراق، بر اهمیت استفاده از فرصتها در راستای تامین منافع عراق، تاکید شد.

ریاست اقلیم کوردستان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم، امروز سه‌شنبه در اربیل از استیون چارلز هیچن، سفیر جدید انگلیس در عراق، استقبال کرده است.

بر پایه بیانیه، رئیس اقلیم در این دیدار، ضمن اینکه برای سفیر جدید انگلیس در عراق، در انجام وظایف خود، آرزوی موفقیت کرده، حمایت کامل خود را نیز در پیشبرد امور مربوطه در عراق و اقلیم کوردستان از وی، اعلام کرده است.

بیانیه تاکید کرده که دو طرف، روابط بین اربیل و بغداد، اوضاع داخلی اقلیم کوردستان، فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی عراق در زمنیه‌های امنیت و اقتصاد را بررسی کرده و بر اهمیت استفاده از فرصتها در راستای تامین منافع عراق، تاکید کرده‌اند.

اوضاع عمومی منطقه و برخی مسائل مورد توجه دو طرف نیز در این دیدار، بررسی شده‌اند.

در این دیدار رزی کیف، سرکنسول انگلیس در اقلیم کوردستان، حضور داشته است.

اقلیم کوردستان و انگلیس، روابط دیرینه دارند. در سال ١٩٩١، سر جان میجر، نخست‌وزیر سابق انگلیس، نقشی کلیدی در اعلام منطقه پرواز ممنوع برای اقلیم ایفا کرد، اقدامی که اقلیم را از حملات هوایی رژیم بعث در امان داشت و در واقع زمینه تاسیس کیان فدرالی برای اقلیم کوردستان را فراهم کرد.

در سال‌های اخیر روابط بین اربیل و لندن، به ویژه در زمینه‌های تجارت، انرژی، آموزش و پرورش و امور نظامی، توسعه پیدا کرده است.

نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان در ماه سپتامبر به دعوت رسمی دولت انگلیس، در مراسم تشییع جنازه ملکه الیزابت دوم، پادشاه فقید آن کشور شرکت کرد.

مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کوردستان نیز در ماه آوریل در یک سفر رسمی به لندن، با مقامات ارشد بریتانیا از جمله بوریس جانسون، نخست وزیر وقت، دیدار کرد.

مقامات انگلیسی بارها بر حمایت از نیروی پیشمرگ اقلیم کوردستان در مبارزه با گروه دولت اسلامی – داعش، تاکید کرده‌اند.

0

ب.ن