مقام آمریکایی: روابط خود را با اقلیم کوردستان بیشتر تقویت می‌کنیم

"می‌خواهیم مطمئن شویم که شبه‌نظامیان وابسته به برخی کشورها، ثبات عراق را بر هم نمی‌زنند"
اندی بار، نماینده در کنگره آمریکا
اندی بار، نماینده در کنگره آمریکا

اربیل (کوردستان٢٤) – یک نماینده کنگره آمریکا، از قصد آن کشور، برای تقویت بیشتر روابط اقتصادی و امنیتی با اقلیم کوردستان، خبر داد.

اندی بار، نماینده در کنگره آمریکا، در گفتگو با گزارشگر کوردستان٢٤ در واشنگتن، به بررسی اوضاع خاورمیانه پرداخت و گفت که اقلیم کوردستان در خاورمیانه برای ایالات متحده جایگاه ویژه‌ای دارد.

وی با اشاره به اینکه خاورمیانه و آسیای میانه در معرض تهدید قرار گرفته‌اند و کشورهای روسیه و چین در این مناطق رقبای راهبردی آمریکا هستند و این چالش‌هایی ایجاد کرده است، برقراری روابط قوی کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه با آمریکا را ضروری دانست.

آقای اندی بار، تاکید کرد که در این راستا:" آمریکا روابط راهبردی و اقتصادی خود با اقلیم کوردستان را مهم و ارزنده می‌شمارد".

این نماینده کنگره آمریکا، در ادامه گفت که با هدف حفاظت از امنیت منطقه، میخواهند روابط اقتصادی و امنیتی خود با اقلیم کوردستان را بیشتر تقویت کنند."تا مطمئن شویم که شبه‌نظامیان وابسته به برخی کشورها، ثبات عراق را بر هم نمی‌زنند".

اقلیم کوردستان و آمریکا در سال ٢٠١٦ تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده‌اند، این تفاهم‌نامه در ٢١ سپتامبر ٢٠٢٢ تمدید شد.

بر پایه تفاهمنامه که بین وزارت امور پیشمرگ اقلیم کوردستان و وزارت دفاع آمریکا، امضا شده است، اقلیم کوردستان و ایالات متحده در راستای حفاظت از ارزش‌های عمومی و اصول دموکراسی، آزادی و همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و جوامع کوردستان، در کنار هم خواهند ماند و ایالات متحده به حمایت از نیروهای پیشمرگ در نبرد با داعش و انجام اصلاحات در وزارت امور پیشمرگ ادامه خواهد داد.

ب.ن