اجساد سه پناهجوی کورد به اقلیم کوردستان باز گردانده شد

"ماه گذشته در جنگل‌های بلغارستان جان باختند"
عکس؛ آرشیو
عکس؛ آرشیو

اربیل (کوردستان٢٤) – اجساد پناهجویان کورد که در جریان مهاجرت به اروپا، جان خود را از دست دادند، به اقلیم کوردستان باز گردانده شد.

اجساد سه پناهجوی کورد که ماه گذشته در جنگل‌های بلغارستان جان باختند، با حمایت دفتر نخست وزیری اقلیم کوردستان، به اقلیم بازگردانده شدند.

اسامی این پناهجویان؛ دلیر محمد، ١٨ ساله، ریکوت عبدالباقی فتحی، ٢٣ ساله از استان دهوک و زانیار علی کریم، ١٨ ساله، از استان سلیمانیه، اعلام شده و هنوز علت مرگ آنها مشخص نشده است.

بر پایه آمار رسمی، از سال ٢٠١٥ تا کنون، ٣١٩ پناهجوی کورد و عراقی در مرزهای اروپا جان خود را از دست داده و ٢٣٦ نفر دیگر نیز ناپدید شده‌اند.

شرایط بد اقتصادی، اجتماعی و امنیتی، به عنوان دلایل اصلی مهاجرت عراقی‌ها ذکر شده‌اند.

از سال ٢٠١٥ حدود ٦٣٣ هزار نفر از اقلیم کوردستان به اروپا مهاجرت کرده‌اند.

در سپتامبر ٢٠٢٠، کمیسیون اتحادیه اروپا، برنامه جدیدی در  مورد مهاجرت و پناهندگان تدوین کرد، که بر اساس آن اعضای اتحادیه اروپا بایستی به ناچار برای حل مشکلات مربوطه وارد عمل شده و مرزهای بین قاره‌ای را کنترل کنند.

شبکه‌های قاچاق پناهجویان، اغلب از افراد فقیر و کم بضاعت سوء‌استفاده می‌کنند و در برابر وعده رساندن آنها به کشورهای اروپایی، هزاران دلار دریافت می‌کنند. این در حالی است که پناهجویان را از مسیر‌های نا امن و خطرناک عبور می‌دهند، به طوریکه احتمال جانباختن آنها در مسیرهای آبی و جنگل‌ها بسیار بالا است.

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان، پیش از این اعلام کرده است که کابینه وی تمام اقدامات لازم را برای انهدام شبکه‌های قاچاق پناهجویان، در پیش می‌گیرد.

 

ب.ن