نماینده‌ی ارمنستان در سازمان ملل: ساکنان منطقه‌ی ارمنی‌نشین قره‌باغ از «کمبود جدی غذا، دارو و سوخت» رنج می‌برند

مناقشه‌ی آذربایجان و ارمنستان همچنان ادامه دارد

اربیل (کوردستان ۲۴)– ارمنستان روز شنبه ٢١مرداد ۱۴۰۲، با اشاره به «وخامت اوضاع انسانی» در قره‌باغ کوهستانی، منطقه‌ای که ماه‌ها تحت محاصره آذربایجان بوده است، خواستار تشکیل نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد شد.

به گزارش فرانس‌پرس،‌ جمهوری آذربایجان از زمان ایجاد این مانع به بهانه‌های مختلف جلوی تردد در کریدور لاچین را گرفته است.

کریدور لاچین، تنها راه زمینی ارتباطی بین ارمنستان و قره‌باغ ابتدا توسط افرادی که خود را فعالان محیط زیستی آذربایجانی معرفی می‌کردند، مسدود شد و سپس باکو با طرح دلایل امنیتی در ورودی این جاده راهبُردی ایستگاه بازرسی ایجاد کرد.

مهر مارگاریان، نماینده‌ی دائم ارمنستان در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت ضمن تشریح وخامت اوضاع انسانی در منطقه‌ی ارمنی‌نشین محاصره‌شده در قره‌باغ تصریح کرد که ساکنان منطقه از «کمبود جدی غذا، دارو و سوخت» رنج می‌برند.

نماینده‌ی‌ ارمنستان در سازمان ملل همچنین از قطع برق و گاز در این منطقه که باکو و ایروان از چندین دهه پیش تاکنون بر سر آن مناقشه داشته‌اند، خبر داد.

مارگاریان در ادامه هشدار داد: «این وضعیت منجر به افزایش مرگ‌ومیر ناشی از چندین مورد بیماری به‌ویژه در افراد مبتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی شده است.»

به گفته‌ی نماینده ارمنستان در سازمان ملل متحد «جمعیت ساکن در منطقه قره‌باغ کوهستانی اکنون در آستانه یک فاجعه انسانی واقعی قرار گرفته است.»

او جمهوری آذربایجان را در این میان متهم کرد و گفت که باکو «عمداً شرایط زندگی را برای جمعیت ساکن در قره‌باغ غیرقابل‌تحمل می‌کند.»

مهر مارگاریان این اقدام باکو را که به اعتقاد وی با هدف راندن ساکنان قره‌باغ از خانه‌های خود انجام شود «ظالمانه» خواند.

وی افزود: «دولت ارمنستان خواستار مداخله شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌عنوان نهاد اصلی متولی حفظ امنیت جهانی است.»

ارمنستان و جمهوری آذربایجان، دو کشور منطقه قفقاز از اواخر دهه ۱۹۸۰ بر سر قره‌باغ کوهستانی با یکدیگر در مناقشه‌اند.

این مناقشه تاکنون منجر به وقوع دو جنگ میان طرفین شده است که آخرین آن پاییز سال ۲۰۲۰ به شکست نظامی نیروهای ارمنی و حصول دستاوردهای ارضی قابل‌توجه برای آذربایجان منجر شد.