فیلم کارگردان کورد نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم جهان شد

در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو
صحنه ای از فیلم یک روز شاد – عکس؛IMDB
صحنه ای از فیلم یک روز شاد – عکس؛IMDB

اربیل (کوردستان٢٤) – فیلم کارگردان کورد که جنبه‌ای دیگر از قاره اروپا را نشان می‌دهد، برای دریافت جایزه بهترین فیلم جهان در جشنواره بین‌المللی تورنتو، نامزد شد.

فیلم (یک روز شاد) به کارگردانی هشام زمان، کارگردان کورد، نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم جهان از جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو شد.

این فیلم در مناطق برفی شمال نروژ، تصویربرداری شده است و داستان سه مرد جوان مهاجر را روایت می‌کند که به دلیل سن کمتر از ١٨ سال، اخراج و بازگرداندن آنها به کشور مبداء به تعویق افتاده است.

آنها به همین دلیل، تا سن ١٨ سالگی در یک اردوگاه دورافتاده در نروژ به سر می‌برند. سه مرد جوان تصمیم می‌گیرند که از اردوگاه فرار کنند تا به کشورشان باز گرادنده نشوند، اما بعد از اینکه هر سه عاشق یک دختر می‌شوند، نقشه آنها شکست می‌خورد.

هشام زمان یکی از مشهورترین کارگردانان در نروژ است که آثارش بر خلاف جریان اصلی سینمای اروپا، جنبه‌ای دیگر از آن قاره را نشان می‌دهد.

او موضوع‌های مهم و حساس جهانی، به ویژه سیاست‌های مهاجرتی را مطرح می‌کند. و این کار را با استفاده از شخصیت‌های پیچیده و کمدی سیاه، انجام می‌دهد که به ندرت در جریان اصلی سینمای غرب، دیده می‌شود.

از دیگر فیلم‌های معروف هشام زمان، می‌توان به باوک - ٢٠٠٥، سرزمین زمستان - ٢٠٠٧، قبل از بارش برف - ٢٠١٣ و نامه به پادشاه - ٢٠١٤ اشاره کرد.

جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو، با بیش از ٤٨٠ هزار شرکت کننده، یکی از بزرگترین جشنواره‌های بین‌المللی است.

ب.ن